חסר רכיב

אבירם ינק ז"ל

אבירם ינק ז``ל
-
19/11/1924 - 26/07/2010
בן מכלה ואברהם גז'ביין
נולד 19.11.1924 
עלה ארצה 1946 
נפטר 26.7.2010 
 
 

יאנק נולד בעיר קוצק שבמחוז לובלין בפולין בשלהי 1924, להוריו אברהם ומכלה. יאנק היה הבן הרביעי במשפחה, ולו שני אחים ושתי אחיות.
ההורים היו בעלי חנות גדולה. מצבם הכלכלי היה טוב, וכן מעמדם בקהילה. המשפחה שמרה על המסורת היהודית, הלכה לבית הכנסת בשישי-שבת וחגגה את החגים.
יאנק למד בחדר תנ"ך ותלמוד עד גיל 6-7, ונשארו לו זיכרונות טובים מהאווירה בחדר ומהמלמד. לאחר מכן החל ללמוד בבי"ס פולני - ממלכתי, מעורב ליהודים ולנוצרים. יאנק אינו זוכר כלל גילויי אנטישמיות בביה"ס ובעיר.
בעיר הייתה קהילה יהודית תוססת ותנועות נוער רבות. יאנק הצטרף ל"השומר הצעיר" יחד עם כל ילדי המשפחה, והיה פעיל בתנועה עד פרוץ מלחמת העולם השנייה. הוא מספר שקרא הרבה ספרים בספרייה של התנועה, ואהב לצאת לטיולים ולמחנות באזורי הכפר.
מיד עם פרוץ המלחמה הפציצו הגרמנים את קוצק וכל המשפחה ברחה לאחד הכפרים בסביבה. החנות נפרצה ונשדדה ע"י הנאצים. משפחתו נרצחה בידי הגרמנים מלבד אח אחד, שהצליח להינצל.
יאנק ברח עם חברים לאיכר ביערות קוצק, ידיד טוב של המשפחה, שדאג להם לארוחה חמה פעם בשבוע, ונתן להם כלי חפירה למסתור ביער, וכך ניצל.
במשך הזמן הגיעו לאזור פרטיזנים רוסים, יאנק וחבריו הצטרפו אליהם. בקיץ 1944 כבש הצבא האדום את קוצק וסביבתה, ושיחרר את האזור מהכיבוש הנאצי.
בסיום המלחמה הגיע להכשרה של "השומר הצעיר" במינכן, בה שהה כחצי שנה, ומשם עלה ארצה באוניית המעפילים "בירייה". האונייה נתפסה ע"י האנגלים, והעולים הועברו לעתלית. בהיותו בעתלית יצר קשר עם האח היחיד שניצל ועלה ארצה ב- 1941. מעתלית הגיעה הקבוצה לעין המפרץ.
במחנה המעצר בעתלית הכיר יאנק את אווה, ומאז היו יחד.
עם פרוץ מלחמת השחרור יצא עם הגרעין לגלאון, שם היה האחראי על הנשק.
הקבוצה חזרה לעין המפרץ ויאנק השתלב בעבודה ברפת. לאחר מכן עבד במפעל כמה שנים ומשנות השישים עבד במסירות רבה בהנהלת החשבונות של הקיבוץ, לאורך כל השנים עד פרישתו מעבודה בהיותו מעל גיל 80.
יאנק מספר, שכאב לו מאד שאף אחד בעין המפרץ לא שאל את חברי הקבוצה, ניצולי שואה כולם, מה עבר עליהם במלחמה. לא דיברו על כך, ויאנק לא מצא את הדרך לספר לילדיו את אשר עבר עליו. נפתח והחל לספר יותר לנכדיו ששאלו את השאלות הכואבות, ואף נסע עם כל המשפחה למסע "שורשים" בפולין.
יאנק מילא תפקידים שונים בקיבוץ, היה חבר בועדות רבות, כולל המזכירות המצומצמת וועדת המשק. אהב את הקיבוץ ואהב מאד את אווה ואת משפחתו כולה.
אנו אתכם באבלכם הכבד, נעמי, שולי ורמי, עידן ודלית, הנכדים וכל המשפחה.

יהי זכרו ברוך 

חסר רכיב