חסר רכיב

אופיר שמואל ז"ל

אופיר שמואל ז``ל
-
25/12/1934 - 12/10/2008
בן זגמונד ואולגה איצקוביץ'
נולד 25.12.1934 בטימישוארה, רומניה
עלה לארץ ב-1948
נפטר 12.10.2008, י"ג בתשרי תשס"ט


שמואל נולד ב-25.12.1934 בעיירה טימישוארה שבטרנסילבניה, החבל ההונגרי של רומניה, למשפחה ברוכת ילדים, ששה בנים ובת אחת. משפחה אדוקה למדי, הורים קפדנים בחינוך הילדים. 
שנות ילדותו של שמואל עברו בצילה הכבד של מלחמת העולם השנייה. הגרמנים כבשו את טרנסילבניה, ויהודים רבים נספו. משפחתו הקרובה של שמואל שרדה את המלחמה. 
בהיותו כבן שתים עשרה התחיל ללכת עם אחיו לתנועת נוער, בתחילה ל"גורדוניה" ולאחר שנה ל"השומר הצעיר". שנות התנועה זכורות לו כשנים יפות של מחנות קיץ, שירה סביב המדורה ופעילות צופית. 
ב-1947 הציע ארגון הג'וינט להוריו להעביר את הילדים להולנד, לתקופת מעבר לקראת עלייה לארץ ישראל. ילדי המשפחה צורפו לקבוצה גדולה של ילדים, כ-500 במספר מכל תנועות הנוער, אשר שוכנו בהולנד בכפר ליד העיירה אפלדורן. לדברי שמואל, התנאים במקום היו תנאי גן-עדן ושמואל נקשר מאד למקום הזה.
ב-1948 עלה שמואל ארצה עם אחיו באוניית המעפילים "נגבה" ותוך זמן קצר הגיע לעין המפרץ. למד במסגרת חברת הנוער "מרד" והיה תלמיד מצטיין. 
בסיום בית הספר התגייס לנח"ל ובמסגרת זו היה בבית זרע ועמיר. 
לאחר הצבא חזר לקיבוץ, עבד בגן הירק, בבננות, בנוי וכ-25 שנים במטעים. אהב לעבוד קרוב לטבע במרחבים הפתוחים. בעשרים השנים האחרונות עבד ב"עטיפית" בעיקר כנהג. 
אהב מאד ספורט, בעיקר כדורגל והיה ממקימי קבוצת הכדורגל של הקיבוץ. הוא ארגן את המשחקים המקומיים ונסע למשחקים בכל רחבי הארץ. היה מעורב ואכפתי בהתרחשויות הפוליטיות בארץ ובעל עמדות מגובשות כלפיהן. שנים היה בועדה הפוליטית בקיבוץ וארגן נסיעות להפגנות, בהן גם השתתף בעצמו. תחביבו הרציני עוד מימי נעוריו היה איסוף בולים. דרך תחביב זה יצר קשרים עם אנשים מכל העולם. 
שמואל היה אדם סקרן, תאב דעת אוטודידקט. התעניין והיה בעל ידע בתחומים רבים ושונים. 
הקים משפחה חמה עם עדית (גלילי) בשנת 1959, ונולדו להם 4 בנות: איריס, חבצלת, סיגל ומרגנית. היה בעל, אב וסב אוהב ומסור למשפחתו. 


יהי זכרו ברוך 

חסר רכיב