חסר רכיב

אורפז נתן ז"ל

אורפז נתן ז``ל
-
16/09/1924 - 21/01/2002

בן יטי וצבי איפרמן

נולד בוינה ב-26.9.1924
עלה ארצה ב-1939
נפטר 21.1.2002, ח' שבט תשס"ב

נתן היה בן יחיד להוריו. הוריו התגרשו, האם חזרה עם נתן לפולין והאב נישא בשנית.
למד בגימנסיה הידועה ע"ש חיות בפולין במשך כשנה. לא הסכים להישאר בפולין וחזר לוינה, לאביו.
עם פרוץ מלחמת העולם השנייה, אביו של נתן ומשפחתו היגרו לטקסס. נתן סירב להצטרף אליהם וב-1939 עלה במסגרת עליית הנוער לארץ. הגיע למקווה ישראל וצורף לקבוצה דתית עם חברו אלי טרוים. נתן וחבריו הקרובים, התרחקו מהדת והחלו להתעמק בספרות מרקסיסטית. נאלצו לעזוב את מקווה ישראל וצורפו לחברת הנוער ג' שהתחנכה במזרע. קבוצה זו התאחדה עם גרעין "אבוקות" ששהה במרחביה וביחד היוו קבוצת השלמה לקיבוץ עין המפרץ. ב-1941 הגיעה הקבוצה המאוחדת לעין המפרץ.
ב-1942 החליט נתן להתגייס לצבא הבריטי. בתקופת שירותו עבר לבריגדה היהודית והשתתף בפעולותיה עד 1945.
חזר לקיבוץ, ועם שובו הוצע לו ללמוד בסמינר הקיבוצים בתל אביב, כדי שיוכל להורות מקצועות ריאליים לחניכי מוסד נעמן שנפתח ב-1949. עם שובו מהלימודים, הוטל עליו תפקיד כמחנך קבוצת "תומר" א'.
נתן בלט בכישרונותיו, בסקרנותו וביסודיות הרבה בה התייחס לכל תחום בו עסק.
המשיך ללמוד ולהשתלם באוניברסיטאות שונות וגם באופן עצמאי, בביתו. לא היה תחום שבו לא התעניין והשתדל לדעת את המרב בכל נושא ונושא. את הדוקטורט בחינוך עשה באוניברסיטת פלורידה ולאחר מכן הוזמן להרצות באוניברסיטאות שונות בעולם.
בסוף שנות ה-80, סיים את תפקידו במשרד החינוך ולמד מחשבים בטכניון.
בקיבוץ עבד ביחידת המחשב, הדריך וליווה צוותי ענפים שהסתייעו במחשבים לצרכי עבודתם. מילא תפקידים בקיבוץ - היה מזכיר, רכז ועדת השכלה. הקים לו יחידת מחשב משוכללת בביתו ונהנה מהיכולות שגילה בשימוש במחשב ובאינטרנט.
נתן קשר את חייו עם נורית ונולדה להם בת, נוגה. היה אב מסור לעמרם ותרצה, ילדיה של נורית מנישואיה עם ארטק שפנוף ז"ל. היה איש משפחה מסור, אהב לטייל בעולם ולא שבע מלראות. ערך טיול שורשים עם ילדיו לאוסטריה וגרמניה, טיול שהכין באותה יסודיות שכל כך הייתה אופיינית לו.
נתן, אינטלקטואל, מבריק בכישרונותיו ועם זה צנוע, איש רעים, פתוח לשיחה, מבין, בעל הומור ומוכן תמיד לעזור ולתרום לזולת.
הסתלקותו מהווה אבידה לנורית, למשפחתו ולחברה.
 

יהי זכרו ברוך. 

חסר רכיב