חסר רכיב

אלפנדרי בנימין ז"ל

אלפנדרי בנימין ז``ל
-
12/12/1926 - 16/04/1997

בני אלפנדרי
בן ברטה ונסים
נולד באלכסנדריה, מצרים ב-12.12.1926
עלה לארץ ב-1949
נפטר ב-ט' אדר ב' תשנ"ז, 16.4.1997


בני היה אדם צנוע ובודד, שחי בעולמו התרבותי – רוחני העשיר, אדם שמצא לעצמו את המסגרת החברתית המתאימה.
הוא גדל והתחנך באלכסנדריה בבית הורים ציוניים, בקרב קהילה יהודית מאורגנת, המפעילה את כל מוסדותיה. אלכסנדריה הייתה עיר אירופאית תוססת עד לשלטון נאצר במחצית שנות ה-40, עת גורשו ממנה הזרים, שהיוו את רוב האוכלוסייה כולל היהודים.
בני, כאמור גדל בבית ציוני. סבתו הייתה ילידת ירושלים, שאחרי נישואיה עם רב עברה למצרים. המשפחה התפרנסה מחנות בדים, שם גם בני סייע עם סיום לימודיו. למד בתיכון שתלמידיו כולם יהודים, פרט לתלמידים ערבים בודדים. בגיל צעיר הצטרף בני לצופים – מכבי, לאחר מכן הצטרף ל"דרור" ולבסוף ל"השומר הצעיר".
כשהחל גירוש היהודים ממצרים נסע בני לצרפת (1948) והופנה לחוות "אורט", שהפכה להכשרה חלוצית. רכש ידיעות בגידול גידולים חקלאיים, עבד בגן ירק ומצא עניין רב בעבודה, בתחום המקצועי והחברתי משך כל תקופת שהותו בחווה.
ב-1949 עלה לארץ יחד עם חבריו ישר לקיבוץ עין שמר, שם הקבוצה גדלה עד ל-60 צעירים, שנקלטו היטב ומאד התרשמו מהקיבוץ היפה והתרבותי. עד ששטף גל הסנהאיזם את קיבוצי השוה"צ, שבין היתר גרם לתסיסה פוליטית חריפה בהשלמה המצרית של עין שמר. כתוצאה מזה עזבו צעירים רבים מחבריו של בני את הקיבוץ ואז החליט לעבור לעין המפרץ ולהצטרף לחבריו יוצאי מצרים, שחיו כאן. ב-1954 התקבל לחברות בעין המפרץ.
עבד בגן ירק, במחסן תבואות, העדיף עבודה בחקלאות, שהיה לו בה עניין רב. כעבור זמן עבר לי.מ.א, כאן התמיד למעלה מ-20 שנה. עם התרופפות בריאותו עבר למפעל "עטיפית", וגם בו עבד במשך שנים, כולל תקופות בהן חש ברע.
לבני, האיש השקט והבודד היו חיי רוח ערניים. התעניין בפוליטיקה, היה תקופה מסוימת רכז הוועדה הפוליטית, קרא ספרים (העדיף בשפה הצרפתית), אהב להאזין למוסיקה.
תקופה קשה עברה עליו עם מחלת אמו, שהתגוררה בקיבוץ, וכשהורע מצבה עברה ל"ביתנו". אביו נפטר באלכסנדריה בבית אבות יהודי, על כך קיבל ידיעות מאנשים שהגיעו ממצרים.
בשנים האחרונות התערער מצב בריאותו והוא נפטר.
הותיר אח, ידידים וקרובים מעטים.
 

יהי זכרו ברוך. 


חסר רכיב