חסר רכיב

ארצי איזק ז"ל

ארצי איזק ז``ל
-
21/05/1911 - 16/03/2004
בן שלמה וחנה אדולף
נולד 21.5.1911
גדל בפשמישל
עלה לארץ ב-1932
נפטר 16.3.2004 כ"ג אדר תשס"ד
איזק נולד בפשמישל למשפחה מסורתית, אך לא פנטית. הם היו שני ילדים. האם היתה עקרת בית. המשפחה הרחבה עזרה מאד וגם מימנה את לימודיו של איזק. למד בבית ספר יסודי ולאחר מכן למד ב"חדר". לאחר שחזר מהחדר, למד לימודים חילוניים באופן פרטי ומדי שנה עבר מבחנים. בגיל שלוש עשרה סיים את לימודיו בישיבה והמשיך ביוזמתו בלימודי דת בבית הכנסת, בשעות הבוקר המוקדמות ולאחר מכן המשיך ללמוד בבית ספר תיכון עברי. אהב לקרוא וקרא הרבה מאד.
בגיל חמש עשרה הצטרף ל"השומר הצעיר" והפך לחילוני.
היה עד לפעילותם של ארגונים ציוניים ומאבקם באוקראינים ובפולנים. היה עד לפגיעות על רקע אנטישמי, התנכלויות של פולנים ליהודים. איזק מציין כי לא פעם ספגו הנערים מכות מצעירים פולנים בעת טיולי הקן. הגיע להכרה כי מקומם של היהודים אינו בפולין אלא במקום משלהם.
ב-1929 יצא להכשרה בהורודנקה. מספר כי היתה זו חוויה קשה ומעצבת מבחינת תנאי החיים ששררו בהכשרה והעבודה הקשה, שרבים לא עמדו בהם ועזבו. איזק החליט להמשיך ועבר להכשרה בברושניוב. כיון שבתקופה זו לא היתה עלייה, חזר איזק הביתה ואף חזר לבית הספר. במקביל המשיך את פעילותו בקן "השומר הצעיר" במקום.
ב-1932 ויתר על האזרחות הפולנית, עזב את בית הספר (באמצע כתה י"ב) ועלה ארצה.
הגיע למחנה הקיבוץ בבת גלים. התנאים היו קשים, עבודה קשה אך איזק מספר שלא התאכזב ודבק בהחלטתו לעמוד בקשיים. עבד בוועד הר הכרמל בעבודות אחזקה, בנמל, עם קבוצת הבניין ביצירת תבניות וביציקת בטון. שימש גם עגלון, עבד בהקמת המחנה בקרית חיים, ביישור חולות בקריית מוצקין. פעמים עמד בפני משבר, כאשר התנאים היו ללא נשוא, אך עמד בהחלטתו, ונשאר בקיבוץ.
התקשר להניה ונולדה להם בת – אילנה.
שנים רבות שימש איזק נהג ואף ריכז את קואופרטיב "הקו". בתקופה זו העביר נשק לקיבוצים ואספקה לתל אביב בהוראת ה"הגנה".
לאחר מכן שימש רכז קניות, תפקיד שהביא לו הרבה סיפוק, כיון שהרגיש מעורב בכל הנעשה בקיבוץ.
הניה נפטרה ב-1966 ואיזק נשאר לבדו.
היה מוקף באהבה רבה של בתו אילנה, נכדותיו וניניו, והיה שותף לכל המתרחש במשפחתו הרחבה.
עם השנים חלה ירידה בבריאותו והוא עבר להתגורר ב"ביתנו", ובו נפטר.
יהי זכרו ברוך
חסר רכיב