חסר רכיב

אשכנזי רעיה ז"ל

אשכנזי רעיה ז``ל
-
05/04/1945 - 12/09/1991
רעיה אשכנזי
בת מרים ויעקב
נולדה בקיבוץ מעברות ב-5.4.1945
נפטרה ב-ד' תשרי תשנ"ב, 12.9.1991
רעיה נולדה בקיבוץ מעברות. הוריה עזבו את הקיבוץ ועברו לעיר גנים, ישוב באזור מפרץ חיפה. רעיה לא הסתדרה במקום החדש, החליטה לחזור לסביבה קיבוצית והתקבלה למוסד "נעמן" בגיל 16, לקבוצת "איילה". התיידדה במיוחד עם רעיה גולן ז"ל ושתיהן בילו הרבה בבית משפחת גולן.
רעיה לא גויסה לצה"ל בשל מחלת פרקים ממנה סבלה בילדותה. היא יצאה להדריך ב"השומר הצעיר" במסגרת גיוס י"ג ולאחר מכן עשתה שנת שירות ב"חורשים" יחד עם בני הקבוצה.
תקופה מסוימת פעלה בחטיבה הצעירה של הקיבוץ הארצי. עם שובה לקיבוץ עבדה בטיפול בילדים וזה עורר רצונה לבסס את העבודה על ידע בתחום הפסיכולוגיה, למידה והבנת המניעים להתנהגות הילד. לשמחתה נפגשו תכניותיה עם הצורך האובייקטיבי של הקיבוץ להכשיר עובד לתחום זה ואושרו לימודיה ב"אורנים". שלוש שנים למדה שם חינוך מיוחד. בשובה יישמה את הידע שלה הלכה למעשה ובהדגשת גישתה האישית לנושא ויצרה קשר טוב עם הילדים.
עברה לעבוד בי.מ.א, כאן השתלבה ברוב המחלקות והמכונות כולל חלת הדבש והתחזוקה.
ערנותה הפוליטית הוליכה אותה למעורבות פעילה ב"שלום עכשיו", ב"נשים בשחור", הייתה חברה בוועדה הפוליטית וב-1988 החליטה להצטרף למסע השלום למצרים.
במשך השנים הייתה רעיה פעילה בשורה של ועדות – בוועדה הפדגוגית (מתוקף מקצועה), בוועדת תרבות, השכלה, הפוליטית וצוותי חגים.
בין תחומי התעניינותה היו תורות המזרח, הרשימה אותה אסטרולוגיה, שמתחקים אחריה אלפי שנים, השתתפה בסדנה למדיטציה, האמינה בה כמכשיר מועיל ובעל עצמה לאיזון במערכת האישית והרפיית מתחים.
באוקטובר 1991 הוצגה תערוכת יצירותיה בקרמיקה. תחילה למדה יסודותיה בעת ההכשרה לחינוך המיוחד, ככלי עבודה בטיפול בילד. יותר מאוחר השתלמה בקרמיקה בבית הספר בתל-חי ובמרוצת הזמן נתפסה בהתלהבות לאמנות זו והפכה את ביתה לסדנה משוכללת ומצוידת בכל האביזרים הדרושים. השקיעה את מרב הדמיון, הכישורים והזמן הפנוי ליצירתה וזכתה לשבחים והערכה.
מותה הלא-צפוי הדהים את החברים ועורר צער רב.
יהי זכרה ברוך.
חסר רכיב