חסר רכיב

בוסתן יוסף ז"ל

בוסתן יוסף ז``ל
-
13/12/1923 - 29/12/1982
יוסף בוסתן (באומגרטן)
בן אגטה וארנולד
נולד בורדן, גרמניה ב-13.12.1923
עלה ארצה ב-1939
נפטר בי"ג טבת תשמ"ג, 29.12.1982
יוסף נולד בעיירה ורדן, בן למשפחה ענפה, שגרה במקום מאות שנים. בית הסבא היה מוקף גן פירות גדול והלם את שם המשפחה (באומגרטן). הגן שימש מקום התכנסות לכולם.
הוריו של יוסף התפרנסו מחנות בדים ובית מלאכה למילוי כסתות (בנוצות) לאיכרי הסביבה העשירים. חלק זה של הפרנסה היה מנת חלקה של האם. בית המשפחה היה מסורתי, דתי, פתוח לאורחים והצטיין בבישול מעולה.
כאשר עלו הנאצים לשלטון החל יוסף ללמוד בגימנסיה במקומית כילד יהודי יחיד בכיתתו, היושב לבדו על ה"ספסל היהודי". גם בהפסקות היה מוחרם ואף ניסו להטביעו בשיעור שחייה.
אחיו הבכור של יוסף, אורי, יצא אחרי שנתיים להכשרה, ויוסף נותר לבד בבית למשך שנתיים נוספות, עד שההורים הצליחו לסדר לו מקום לימודים בהמבורג ב-1938 ב"תלמוד תורה", שם הוא התגורר בבית יתומים ולראשונה מצא חברים בני גילו. באותו זמן התחילו מוסדות אנגליים לארגן קבוצות ילדים יהודיים בגרמניה ואוסטריה, ולהעביר אותם למחנות נוער באנגליה.
יוסף נכלל ביניהם והגיע לאנגליה בקבוצה האחרונה שהגרמנים התירו לה לצאת. יוסף עבד בחינם בסמוך למחנה שגר בו ושם למד אנגלית. במשך הזמן הגיע להכשרה חלוצית במחוז קנט ומשם עלה ארצה ב-1939, במסגרת עליית הנוער לקיבוץ מזרע.
הוריו של יוסף עזבו את עיירתם ועברו לעיר ברמן, לאחר שחנותם נהרסה ב"ליל הבדולח". משם הם נשלחו עם יתר היהודים מזרחה למינסק וניספו.
במזרע עבד יוסף, או יוסל'ה, כפי שקראו לו תמיד, בבניין ועד מהרה למד טיח ויתר המקצועות. היה עליז, יודע שירים ואוהב להתבדח. עם סיום חברת הנוער ב-1941 הגיע יוסל'ה עם חבריו לעין המפרץ. אף כאן נקלט בבניין ולאחר מכן עבר לעבוד ב"נעמן" למשך שנים רבות. אחרי שגמר לעבוד ב"נעמן" חזר הביתה ועבד במחסן התבואות. ב-1963 הוקם מכון התערובות ב"מילובר", ויוסף החל לעבוד שם עם חברי קיבוצים נוספים מהאזור. כאן התמיד במשך עשרים שנים.
יוסף הקים את משפחתו עם רחל ב-1947. נולדו בנותיו בת-עמי ותמר.
יוסף היה אספן בולים שנים רבות. לאחר מכן עבר לצילום ומוזיקה והכל בהתלהבות. הקדיש הרבה מזמנו להקרנת סרטים בקיבוץ ולניהול תקליטיית ההשאלה.
בשנים האחרונות הציקה לו מחלת לב, אך מזגו הטוב לא עזבו עד שהלך לניתוח, ממנו לא שב.
הותיר אחריו את רחל – רעייתו, שתי בנותיו ונכדים.
יהי זכרו ברוך.
חסר רכיב