חסר רכיב

בוסתן רחל ז"ל

בוסתן רחל ז``ל
-
03/11/1927 - 06/02/2002
רחל בוסתן (קוקוטק)
בת דבורה ואפרים – בר
נולדה בקטוביץ', פולין ב-3.11.1927
עלתה לארץ ב-1947
נפטרה ב-כ"ד שבט תשס"ב, 6.2.2002
רחל נולדה בקטוביץ ובעודה ילדה קטנה עברה המשפחה לבנדין. הייתה בת יחידה למשפחה אמידה, ליברלית בהשקפותיה ועושה את המיטב להעניק לבת חינוך טוב והשכלה. בבית דיברו אידיש וגרמנית. אמה של רחל הייתה אשה פעלתנית, ספורטאית, שעוד בשנות ה-30 גלשה בסקי. בבית היו עיתונים וספרים בשלוש השפות בהן דיברו בבית. ההורים לא היו דתיים, אך שמרו על קיום מסורת החגים והשבת. המשפחה התפרנסה ממפעל גדול ומשוכלל לנעליים.
רחל למדה בבית ספר פרטי בבנדין, הייתה תלמידה טובה ורק יותר מאוחר עמדה על העובדה שאופיו של אדם מתעצב בגילים 13-18, שנים בהן עברה את מוראות המלחמה.
היהודים בפולין חשו במלחמה המתקרבת כבר בקיץ 1939. בתחילת ספטמבר נכנסו הגרמנים לפולין ועמם החלו רדיפות היהודים עד להשמדתם.
האב נאסר ושוחרר אך העסק המשפחתי נמסר למנהל העבודה הפולני, שהעסיק עוד תקופה מסוימת את בעל העסק. האם חלתה קשה ורחל קיבלה על עצמה את הנהלת משק הבית. רבים מיהודי המקום נדדו מזרחה וחיפשו מקלט עד לאקציה ב-1943, כאשר רחל רק בת ארבע עשרה. הוריה של רחל נדחפו לקרונות הרכבת. רחל נותרה לבדה ויותר לא ראתה את אביה. האם נשארה עם רחל והן עברו יחד את מסע הייסורים בתקופת המלחמה עד 1945.
המלחמה נגמרה ורחל עברה כמתורגמנית עם האנגלים.
ב1947 החליטו רחל ואמה לעלות לארץ. רחל נקלטה במסגרת גרעין נוער בגן שמואל. לאחר צירוף הגרעינים הגיעה כהשלמה לעין המפרץ.
כעבור זמן נישאה ליוסף בוסתן ונולדו להם שתי בנות – בת עמי ותמר.
הקליטה בעין המפרץ הייתה קשה אך הקבוצה והמשפחה הקלו עליה את חבלי הקליטה. רחל החליטה לעבוד בפלחה, הייתה זקוקה למרחבים הפתוחים, לאחר הסבל שעברה במחנות. לאחר מכן עבדה ב"מילואות", חזרה לקיבוץ ועבדה בסריגה ובריכוז המועדון לחבר.
רחל הייתה צמאת דעת, קראה הרבה והשתדלה למלא את החסר בהשכלתה. אהבה מאד מוסיקה והקשיבה לה בכל עת שהייתה יכולה.
חלתה בליבה וחיה בצל הסכנה לחייה.
נפטרה כשהיא מוקפת במשפחתה האוהבת.
יהי זכרה ברוך.
חסר רכיב