חסר רכיב

בוסתן תמר ז"ל

בוסתן תמר ז``ל
-
10/05/1956 - 30/10/2011
בת יוסף ורחל בוסתן
נולדה בעין המפרץ 10/5/1956
נפתרה 30/10/2011
תמר נולדה בעין המפרץ ב- 10/5/1956, להוריה רחל ויוסף בוסתן, אחות
צעירה לבת עמי. בת עמי טיפלה כל השנים בתמר כמו אמא שנייה, הייתה מודל
לחיקוי עבורה, והיוותה את הכתובת העיקרית בשבילה לאורך כל חייה.
מסגרת החינוך המשותף תרמה לתמר רבות, תמיד הרגישה טוב בין הילדים.
בבית הקפידו לציין ערבי שבת, ימי הולדת וחגים. השמירה על המסגרת המשפחתית
הייתה חשובה להורים.
האם רחל סיפרה לבנותיה רבות על קורותיה בתקופת השואה, על מחנה הכפייה בו הייתה כלואה ועל צעדת המוות. תמר נהגה להגן על אמה, הייתה מנחה אותה איזה ספרים העוסקים בשואה לקרוא ואיזה לא, איזה סרטים לראות- ואיזה לא. ניסתה לעזור לה כמיטב יכולתה להתמודד עם החוויות הקשות שעברה, וטיפלה בה במסירות כל השנים.
יוסף, האב, עבר חוויות קשות של השפלה כילד וכנער בגרמניה, הועבר עם ילדים יתומים רבים לאנגליה, ומשם עלה ארצה במסגרת עליית הנוער.
תמר עברה את המסלול החינוכי הרגיל של ילדי עין המפרץ בביה"ס היסודי ובמוסד החינוכי נעמן.
בצבא שירתה כמחסנאית בחיל האוויר בבסיס רמת דוד, והצליחה מאד בתפקידה. לאחר הצבא חזרה לקיבוץ, אותו אהבה ובו המשיכה לחיות כל ימיה.
תמר אהבה בעיקר ספרים וצמחים. בתחילת דרכה בקיבוץ עבדה במשתלה, ומשלא יכלה להמשיך בה, התחילה לעסוק בהתנדבות בשזירת פרחים ולעבוד בספריה. מ-1981 עבדה בספריה והפכה לכתובת העיקרית לחברים ולקיבוץ בכל הקשור לסידורי פרחים אמנותיים וזרים יפים: בכל חג ובכל אירוע, שמחות והלוויות, ימי הולדת ואירועים פרטיים של חברים - תמר תמיד הייתה שם בשבילנו, מסדרת את הויטרינה בחדר האוכל, המבשרת על החג/האירוע הקרב, דואגת להכין זר פרחים לכל דורש ולכל צורך קיבוצי.
ב-1996 אף ניסתה לפתוח, עם עדית אופיר, חנות לסידורי פרחים מחומרים מלאכותיים.
תמר למדה באורנים ספרנות, עבדה בספריה שנים רבות יחד עם בבה פורטר ז"ל ועם נורית אורפז, והמשיכה בניהול הספרייה עד לסיום המר של מחלתה, ממנה לא קמה.
כספרנית, הייתה בעלת ידע רב, פיתחה את הספרייה ברמה מקצועית גבוהה, הייתה קשובה לכל בקשה להשיג ספרים נחוצים, לסטודנטים ולכל דורש, עמדה בקשרים מקצועיים עם ספריות וספרנים בכל רחבי הארץ, והקפידה לרכוש מלאי מכובד ומעמיק של ספרים חדשים מדי שנה בשנה. על מסירותה לטובת הסטודנטים זכתה לא פעם בדברי תודה והערכה חמים.
תמר הרבתה להתנדב בתחומים מגוונים, אם בסידור הספרייה הפדגוגית של בי"ס "גלים", אם במציאת חומר עיוני לעזרת המטפלת בדיירי "ביתנו", אם בועדות שונות בקיבוץ, כמו ועדת רכב, ועדת אבלות, סידור תורנויות שמירה, צוותי חגים, ועוד.
תמר ידעה ללחום באומץ ובתקיפות רבה על דברים שהיו חשובים לה, כמו תקציב הספרייה עם השינוי באורחות החיים בקיבוץ, ונושאים אחרים שעלו על סדר היום הקיבוצי. קולה נשמע לא פעם ברמה בשיחות הקיבוץ. היא עברה קורס גישור באוניברסיטת בר-אילן, ועמדה לצידם של חברים, שלדעתה נפגעו ממוסדות הקיבוץ. ראתה עצמה דואגת לאינטרסים שלהם, כשחשבה שהם צודקים.
הייתה קשובה לרגשותיהם של אנשים והיוותה כתובת לבני כתתה ולאחרים, שנהגו לשתף אותה בדברים שהכבידו על ליבם.
כך נזכור אותך, תמר. בטרם עת הלכת, המחלה ניצחה אותך.
אתכם אנחנו, באבלכם הכבד, בת עמי, דרור, עופר, שחר וכל המשפחה.
יהי זכרך ברוך
חסר רכיב