חסר רכיב

ברטשניידר פרץ ז"ל

ברטשניידר פרץ ז``ל
-
09/09/1917 - 13/11/2008
פרץ ברטשניידר
בן ישראל ורישה ברטשניידר
נולד בקורולובקה, פולין ב-9.9.1917
עלה לארץ ב- 1947
נפטר 13.11.2008
פרץ נולד בעיר קורולובקה שבחבל פודוליה, פולין. משפחתו הייתה מבוססת, בעלת משק ושדות, והאב היה אדם בעל הדרת פנים, למדן ואדוק מאד בתורה, ועם זאת, בעל משק לתפארת, שהחזיקו היטב בתבונת כפיו.
כשפרץ היה בן שנתיים, בשלהי מלחמת העולם הראשונה, פרעו האוקראינים ביהודי העיר. הם הוציאו את הוריו לחושך ולקור. זמן קצר לאחר מכן אמו חלתה ומתה. אביו נשא אשה אחרת, ונפטר זמן קצר לאחר מכן. פרץ ואחיו נמסרו לבית יתומים. היה לו גם אח גדול שהיגר לארה"ב במלחמת העולם הראשונה.
בית היתומים לא הסכים להחזיק בו, ופרץ התגלגל בין הדודים וקרובי המשפחה, מבלי שמצא בית אצל אחד מהם.
בהיותו בן 13 עזב את בית הספר והחל ללמוד רצענות, עבודה בעור. ב-1937 נסע לוארשה והתחבר לקבוצת צעירים קומוניסטים. בקבוצה זו מצא את מקומו.
הוא גויס לצבא הפולני, אך עם פרוץ מלחמת העולם השנייה פיזר השלטון הרוסי את הצבא הפולני, ופרץ חזר לעיר מולדתו, קורולובקה בה עבד במקצועו ולמד בבי"ס תיכון בערב. התגייס לצבא האדום, וכשהגדוד בו שירת פורק, נשלח לעבוד במפעל בו עבד בתיקון רצועות של המכונות, שנקרעו. למרות תנאי החיים הקשים דבק באמונתו בקומוניזם.
עם תום המלחמה חזר לפולין והצטרף ל"גורדוניה" ולאחריה – ל"השומר הצעיר". השתייך לקבוצת "נתיב הגאולה" שהייתה אמורה להשלים את קיבוץ אילון, אך בגלל המספר הגדול של החברים בה, פוזרו חברים בקיבוצים נוספים. עלה לארץ בעלייה ב' על אוניית המעפילים "תיאודור הרצל". הבריטים לא אפשרו לאונייה לעגון בחופי הארץ והיא גורשה לקפריסין.
בקפריסין היה רכז התרבות של מחנה "השומר הצעיר", בו הכיר את חדוה, והם החליטו להקים משפחה.
עם השחרור מקפריסין עברו במספר קיבוצים עד שהגיעו לעין המפרץ.
פרץ עבד בגן הירק, במדגה, במחסן התבואות. היה בין ראשוני העובדים במפעל מילובר במילואות.
לפרץ וחדוה נולדו שלוש בנות – ורד, אסתי ומאיה. המשפחה גדלה עם השנים ונולדו הנכדים והנינים. פרץ כאב מאד את הריחוק מבנותיו, שנסיבות החיים הובילו אותן למקומות אחרים.
פרץ העיד על עצמו שמצא את ביתו בעין המפרץ, הרגיש שלם עם עצמו שבחר בדרך חיים זו, הרגיש שזו הייתה הדרך הנכונה עבורו.
יהי זכרו ברוך.
חסר רכיב