חסר רכיב

ברמן מנדל ז"ל

ברמן מנדל ז``ל
-
02/01/1913 - 24/10/1999
מנדל ברמן
בן שרה ומנשה
נולד בריגה - לטביה - ב-2.1.1913
עלה ארצה ב-1934
נפטר ב-י"ד חשון תש"ס - 24.10.1999
מנדל היה אדם שמרכז אישיותו, מאז בגר, היה סביב אינטלקט ורוחניות. תמיד התעניין בענייני רוח, ספרות, פילוסופיה ומדיניות. גדל, למד והתחנך בריגה והיה חבר השוה"צ. תנועת הנוער שלו התפלגה ב-1929 ומאז היה בנצ"ח (נוער צופי חלוצי) הזרם הרוסי/לטבי.
מנדל, בן יחיד להוריו, למד בגימנסיה עברית, וויתר על בחינות הבגרות ויצא להכשרה שהייתה עבורו פרק משמעותי לקראת חיי עבודה וחברה בקיבוץ - מטרתו לעתיד. בתוך התקופה גויס כמזכיר הנה"ר בלטביה ומטעמה עלה ארצה. אביו הקדים אותו בעלייה ולאו דווקא מנימוקים ציוניים, הגיע להרצליה, החל לבנות כאן בית במגמה של מקור פרנסה, אך חסכונותיו לא הספיקו, ומנדל תמך בו במרוצת השנים בעזרת הקיבוץ.
מנדל הגיע לארץ והופנה לגרעין נוער לטבי ששהה ברמת גן, מיועד להשלים את קבוצת כנרת. זה לא היה לרוחו, הוא גם שלל את הקו הפוליטי של נצ"ח (מפא"י). נפגש עם חזן ויערי, ובהצעתם עשה מספר חודשים בקיבוץ מרחביה. משם הופנה לעין-המפרץ, השתלב יפה והתקבל לחברות. תוך זמן קצר התבקש למלא תפקידים בתחום תרבות ופוליטיקה וכן מגוון תפקידים מרכזיים בקיבוץ, בתנועה ובמפלגה.
בהשקפת עולמו של מנדל תפסה העבודה תמיד מקום חשוב בחיים, בייחוד בחקלאות, בהתאם לשאיפתו לסינתזה בין חיי הרוח לעמל כפיים.
בעין-המפרץ התנסה מנדל בשלל עבודות קשות החל בבניין, דרך מספוא ויתר ענפי השדה - בננות, פרדס. הגיע לנגריה, כאשר מצבו הבריאותי שלל ממנו עבודה חקלאית.
בסוף שנות השלושים התחתן עם שורקה, עם הזמן נולדו שלשת בניהם. מנדל אהב את משפחתו והיה מסור לה, אך לצד מחויבויות לציבור לא נותר לו הרבה זמן לטיפול בהם.
עם קום הבריגדה במלחמת העולם השנייה, במסגרת הצבא הבריטי, היה מנדל בין המתנדבים ושרת בה למעלה מחמש שנים. הוא היה גם בין המתנדבים הפועלים במחנות העקורים היהודים, הגיע לברגן בלזן ובסוף סייע בעלייתם כמעפילים.
מנדל ריכז את ועדת התרבות בקיבוץ, ובמהרה נקרא לרכז את מחלקת התרבות בקבה"א. חזר הביתה, נבחר למזכיר קיבוץ וכיהן בתפקיד זה שלוש כהונות (לא ברצף). שוב נקרא לרכז תרבות, לתפקידים בפוליטיקה - נושאים קרובים לליבו, שלא נפרד מהם עד גיל הזקנה וירידה בבריאותו.
יוזמותיו של מנדל, השקפת עולמו הריצו אותו לפעילות מתמדת בתוך הקיבוץ, וכן בתנועה ובמפלגה. זמן מה היה שליח בקן השוה"צ, גויס לסניף מפ"ם ברמת גן, בבאר שבע, וזאת אחרי שסיים וחשב לנוח קצת בבית.
תמיד מעורב, נענה לפניות, נטל תפקידים ומילא אותם לפי מיטב כישוריו והבנתו. בין היתר היה רכז הוועדה להשכלה, הוועדה הפוליטית, היה עורך עלון מספר פעמים. חייו היו תמיד מלאי עשייה ושאיפה נחושה לצקת משמעות ותוכן לחיי הקיבוץ.
לצד עיסוקיו שקד על השתלמות עצמית והתקדמות. שלוש שנים למד פילוסופיה באוניברסיטת חיפה כתלמיד מהמניין ולאחר מכן הצטרף לצוות הנגרים. גם כאן עשה מאמצים להגיע להתמקצעות והתמדה בעבודתו החדשה. ספרים ועיתונים נערמו בביתו. תמיד רצה עוד ועוד להספיק, לקרוא, ללמוד.
מנדל היה מאוד שלם עם דרך חיים שבחר. עם הדרדרות בריאותו נאחז בביתו הפרטי, לא ויתר על עצמאותו ורק ימים מעטים טרם מותו נאלץ לשהות ב"ביתנו". כאן נפטר לפתע וכך נגאל מייסוריו כשהוא בן 86.
יהי זכרו ברוך.
חסר רכיב