חסר רכיב

ברנשטיין חיים ז"ל

ברנשטיין חיים ז``ל
-
01/05/1935 - 14/06/2009
חיים ברנשטיין
בן למאיר וברנה ברנשטיין
נולד ב-1.5.1935
עלה לארץ ב-1945
נפטר 14.6.2009 כ"ב בסיוון תשס"ט
חיים נולד ב-1935 בעיר בריצ'ן, בסרביה, שהייתה אז תחת שלטון רומניה. בן למאיר וברנה ברנשטיין, אח לריקה וחיה. בבית דיברו יידיש, ומחוץ לבית דיברו רומנית.
בהיותו בן חמש פרצה מלחמת העולם השנייה ובין לילה השתנו חייו. בעירו התקבל צו לפינוי הבתים ומשפחתו, עם שאר יהודי העיר, יצאו למסע אל גבול רוסיה.
חיים לא זכר כמה זמן נדדו, אך במהלך המסע מתו הוריו ואחותו הקטנה - חיהל'ה. בסוף המסע הם הגיעו למחנה מעצר בטרנסניסטריה, בו סבלו חרפת רעב. בלילות היו חיים ואחותו ריקה מתגנבים אל מתחת לגדר כדי לקבץ אוכל מהכפריים באזור וכך שרדו.
בסוף המלחמה נאספו ילדי המחנה לבית יתומים, ומשם ברחו לקן של "השומר הצעיר" בבוקרשט, כדי לעלות לישראל ולא להגיע אל רוסיה.
חיים ואחותו הצטרפו לקבוצה היחידה שעלתה לארץ ישראל ברכבת דרך לבנון, וב-1945 נכנס לארץ דרך ראש הנקרה. חיים היה אז בן תשע ואחותו ריקה בת חמש עשרה בלבד.
הם נשלחו לשער העלייה ומשם לקיבוץ עין המפרץ, שהפך לבית ששינה את חייו של חיים, והחזיר לו את היציבות ואת הביטחון אותם היה חסר כילד.
בקיבוץ חיים השיל מעצמו את הזוועות ואת שכבות הגלות והפך ל"צבר" בהרגשתו. הוא השתלב בקבוצה הראשונה של בני הקיבוץ. הדריך בתנועה כשהיה במוסד, שם למד את אהבת וידיעת הארץ שליוותה אותו כל חייו.
בצבא שירת בגולני ביחידת הסיור, שם שִכלל את מיומנויות הניווט וקריאת המפות שלו.
ב-1962 חיים, המורה והמחנך הצעיר של קבוצת שחף, התחתן עם גינה.
לאחר מספר שנות הוראה יצאה נפשו של חיים לעבוד בחקלאות. ביחד עם עוד חברים בעלי "אצבעות ירוקות", הוקמה הוורדיה, שנסגרה לאחר כמה שנים בגלל חוסר התאמת הגידול לאזור.
ב-1971 סיים חיים קורס של מורי דרך ו-1972 יצא לסמינר שליחים של התנועה. החל משנת 1973 שימש חיים רכז עלייה של התנועה בסוכנות היהודית. בשנה זו נסעה המשפחה לארגנטינה, חיים פעל כשליח לעליית (הברחת) יהודים לישראל, תחת המשטרים הצבאיים בארגנטינה בשנים אלו.
ב-1976, לאחר החזרה לקיבוץ, ריכז חיים את אולפן הקיבוץ ולאחר מכן את מחלקת האולפנים של הקיבוץ הארצי.
לאחר שסיים את פעילותו בקיבוץ הארצי חזר חיים לקיבוץ, ריכז את האקונומיה ולאחר מכן עבד במפעל במחלקת חלת הדבש. במפעל עבר תאונה בה כמעט איבד את יד ימינו, וניצל בזכות הנרי פרייזר ז"ל שמיהר ועצר את המכונה אשר לכדה את ידו. לאחר מספר ניתוחים ושהיה ארוכה בבית החולים חזר חיים לקיבוץ והקים את תחנת המידע, בה עבד.
בעשר שנותיו האחרונות, תקפה אותו מחלת האלצהיימר, והוא טופל בבית הסיעודי. אנחנו בני המשפחה, ראינו איך השנים עוברות וחיים מסתכל עליהן מהצד.
חיים נפטר ב-14 ליוני 2009 במיטתו.
הותיר אחריו ארבע בנות וחמישה נכדים.
יהי זכרו ברוך
חסר רכיב