חסר רכיב

גולדברג יצחק ז"ל

גולדברג יצחק ז``ל
-
01/04/1911 - 29/09/1996
יצחק (איזק) גולדברג
בן בת-שבע ברכה ודוד וולף
נולד בסקולה, גליציה, ב-1.4.1911
עלה לארץ ב-1934
נפטר ב-ט"ז תשרי תשנ"ז, 29.9.1996
איזק, כך קראנו לו, התייתם מאביו, בעודו ילד בן ארבע. האם עם ארבעה ילדים קטנים (הבכורה הייתה בת שמונה) נותרה ללא אמצעים וללא מפרנס. במצב זה היה בבית מאבק מתמיד על תנאי הקיום ועל חינוך הילדים. עם זאת הייתה המשפחה מלוכדת, הקשרים בין הילדים והאם היו חמים וקרובים.
בעקבות המצוקה הכלכלית נאלצו הילדים הבוגרים להפסיק לימודיהם ולצאת לעבודה כדי לסייע לפרנסת המשפחה. הם התגוררו תחילה ברובע מעורב של יהודים ופולנים ולילדים היו ידידים מבין השכנים הנוצרים. דיברו פולנית וזאת הייתה גם שפתם בבית, השפה בה איזק התחנך. כעבור זמן נאלצו לעבור לשכונה יהודית דלה.
איזק סיפר לנכדתו: "דודי היה מזכיר בפועלי-ציון שמאל ואני כילד הייתי בא למועדון שלהם בערבים. שם התחנכתי על שירים וסיפורים יהודיים ועל דרך היהדות הסוציאליסטית...".
מוקדם הגיע איזק לתודעה ציונית ובגיל 16 הצטרף ל"החלוץ". היה פעיל בסניף, יצא להכשרה וב-1934 עלה עם גרעין קיבוצו "המפלס" לכרכור, במגמה להקים קיבוץ עצמאי. עבדו בפרדסים, יזמו מפעלים קטנים, איזק היה פעיל במערכת הקיבוצית. בשל העזיבות הרבות, לא יכלו להמשיך בקיום עצמאי והקבוצה עברה כהשלמה לעין המפרץ והשתלבה בחיי הקיבוץ.
איזק החל את דרכו בבניין, אחר כך בגן הירק ומאוחר יותר בנהגות.
ב-1938 נשא את הלה לאשה ונולדו להם במשך השנים ארבעה ילדים – חגי, משה, שמעון ובת-שבע, אותם ליוו לאורך גידולם במסירות. הבנים נישאו, נולדו נכדים, שפקדו בשמחה את בית הסבים.
בשני מקצועות התמיד איזק במשך השנים – היה נהג המשק ואחר כך נהג משאית בקואופרטיב "הקו". כנהג המשק היה לו תפקיד חשוב בגישור בין שני חלקי הקיבוץ – זה היושב עדיין בקריה והחלק שכבר עבר להתיישבות ב"גני עכו". לאחר שהקיבוץ התבסס והחלו בהקמת ענפי החקלאות – מטע, פרדס, גד"ש ואחרים, היה רכז מים. טיפל במערכת המים המסתעפת עם התרחבות הענפים וגידול האוכלוסייה בעין המפרץ.
איזק היה אדם בעל הומור, הרבה להתלוצץ, לספר בדיחות והיה לו קול ערב שתרם רבות לחגים ולאירועי תרבות. הוא ידע ואהב לשיר ואהבו להאזין לו.
בשנים האחרונות חלה, סבל, אושפז בבית חולים ושם נפטר.
יהי זכרו ברוך.
חסר רכיב