חסר רכיב

גורן אידה ז"ל

גורן אידה ז``ל
-
13/11/1908 - 04/05/1984
אידה גורן (לנצמן)
בת הלנה וזליג
נולדה בטרנוב, גליציה ב-13.11.1908
עלתה ארצה ב-1930
נפטרה ב-ה' באייר תשמ"ד, 4.5.1984
אידה הייתה מראשוני חברי הקיבוץ וממייסדיו.
עלתה יחד עם איז'יו, שותפה לחיים לאורך דרכם, איתו בנתה כאן את הקן המשפחתי, כששניהם יחד וכל אחד בנפרד הטביעו חותמם בעיצוב דפוסי חברתנו הקיבוצית ובבניין המשק.
אידה נולדה למשפחת פועלים דלת אמצעים, המורכבת מחמש בנות ובן אחד. פרנסת משפחה גדולה כזאת העמידה את ההורים במצב של מאבק מתמיד ואורח חיים המוכתב מהמציאות שהיו נתונים בה. ואכן אידה, מאז עמדה על דעתה ועדיין הייתה נערה צעירה, שילבה לימודים עם עבודה, כדי לסייע לפרנסת המשפחה.
לתנועת "השומר הצעיר" הצטרפה בהיותה בת 16-17 בתקופה שמאבק אידיאולוגי חריף ניטש בקרב הנוער היהודי בין ציונות לקומוניזם. כבר אז ידעה להכריע בבירור על כיוון עתידה, בחרה במסלול הציוני, הצטרפה לתנועה חלוצית ובמרוצת הזמן יצאה להכשרה.
הסתגלה לתנאי עבודה קשה בשדה באותה נחישות וכושר התמדה שאפיינו אותה. בתקופה זו הכירה את איז'יו, התקשרו ונישאו עוד בטרנוב, לפי בקשת ההורים.
מיד לאחר זה עלו ארצה בפברואר 1930.
כאן עברה אידה את כל שלבי ההקמה, הבנייה ומאבקיו של קיבוץ ג', היום עין המפרץ. שלחה ידה בכל עבודה שהזדמנה - במשק בית, בכביסה, במוזאיקה.
עם המעבר לקריית חיים, שלב מעבר של התבססות הקיבוץ וצעדים ראשונים ביצירת התשתית החקלאית העתידה, נטלה אידה את עול הקמת הלול וריכזה את הענף מספר שנים רב. זה היה ענף שנקשרה אליו, למדה והתנסתה בו, השקיעה כוחות, מחשבה וזמן ללא חשבון ומכל הלב.
כאשר פרשה כעבור שנים ועברה לעבוד במטבח, במחסן בגדים, או בכל מקום שנדרשה, עשתה זאת בקפדנות ובשלמות שתבעה קודם-כל מעצמה וגם מאחרים. לא כולם יכלו לעמוד במתח התביעות וטבעי שנוצרו גם דילמות.
שלושת ילדיה גדלו באווירה של משפחה אוהבת. אידה עמדה באומץ בקשיים הרבים שעברו עליה כאם ראשונה בקיבוץ, שבכורה איתן עשה את רוב שנות ילדותו ונעוריו מחוץ לבית.
בהיותה אשה פעלתנית ונמרצת נשאה רוב השנים בתפקידים – רכזת בריאות (בכהונות חוזרות), מחסנאית במחסן הבגדים, רכזת חדר האוכל, שנבנה לראשונה, רכזת וועדת החֲבֵרה. כן נתנה את חלקה בוועדות ובפעילויות מסוגים שונים.
גם כאשר הוגבלה חלקית בעשייה בעקבות מחלתו של איז'יו, עדיין לא וויתרה על מעורבותה האקטיבית בחברה.
קו חוצה ברור נסתמן בדרכה אחרי שעברה ניתוח עיניים, שלב שבו איבדה את ביטחונה האישי וירדה בכוחה הפיזי והרוחני.
נראה כי הפרק הסופי של חייה היה מפויס, גם כשעשתה אותו, לפי רצונה, מחוץ לבית. בעודה רגועה ושלמה עם עצמה, הסתלקה לפתע, ללא כל סימן מקדים.
הותירה שני בנים ובת עם משפחותיהם.
יהי זכרה ברוך.
חסר רכיב