חסר רכיב

גורן יצחק ז"ל

גורן יצחק ז``ל
-
31/01/1907 - 07/03/1983
יצחק (איז'יו) גורן (ברגוורק, גרינפלד)
בן מטילדה ושמחה
נולד בברשו, רומניה ב-31.1.1907
עלה ארצה ב-1930
נפטר בכ"ב אדר תשמ"ג, 7.3.1983
איז'יו הוא מראשוני הקיבוץ ומייסדיו. עלה בפלוגה הראשונה בתחילת 1930 ומאז לא מש מהקיבוץ אף לא שעל אחד. אהב את העבודה, היה מסור לה והתמיד בה ככל יכולתו, גם בתקופות הקשות שפקדו אותו במרוצת השנים.
איז'יו גדל בבית הוריו שבטרמבובלה, עיירה במזרח גליציה, חבויה בנוף כובש של הרים ויערות, נוף שהשפיע חזק על זיקתו לטבע ואהבתו לטיולים.
למשפחה שתי בנות ושני בנים וסבתא, שהייתה חלק בלתי נפרד ממנה, ובתקופות קשות תרמה לפרנסה ולגיבוש המשפחה. האם הייתה אישיות דומיננטית בבית "אידישע מאמא" אמיתית והיא שפרנסה וגידלה את הילדים משך כל השנים, כשהאב היה מגויס ולאחר מכן בתקופה הארוכה ששהה בגרמניה, שם ניסה להתבסס ולהעביר את משפחתו.
ההורים לא היו דתיים ולא ציונים, אך בבית נשמרו נוהגי המסורת, כך באשר לכשרות, לקיום שבתות וחגים ואפילו הבנים נשלחו ללמוד ב"חדר", כדי לספוג "אידישקייט" ולבסס את תודעת השייכות היהודית.
איז'יו למד בתיכון המקומי וכאן מצא חברים שאיתם הגיע לקן השומרי. טרמבובלה הייתה עיירה עם פעילות יהודית – ציונית תוססת, עם הרבה נוער ערני ומאורגן בתנועות, כולל "השומר הצעיר".
איז'יו מצא בקן כר יפה לעשייה, הדריך והוליך צעירים לטיולים, היה ראש קבוצה וראש קן, טיפח פעילות ספורטיבית וצופית.
ב-1929, עם סיום לימודיו בגימנסיה יצא להכשרה חקלאית. כאן הכיר את אידה, שותפתו לחיים בעתיד ומאז הם עשו דרכם ביחד לכל אורך הדרך.
לאיז'יו יש זכות ראשונים בהרבה תחומים: בעל משפחה ראשון בקיבוצנו, אב ראשון, פועל בניין ראשון. במלאכה זו החל כפועל שכיר ואחר כך כטופסן ראשון בקבוצת הבניין שלנו עם הקמתה ב-1932. הוא היה האחראי המקצועי לעבודתה של קבוצת הבניין בכל שנות פעילותה בחיפה ובקריות.
אחרי איתן הבכור – ובכור בני הקיבוץ, נולדו דן ורחל. איז'יו היה איש משפחה אוהב ומסור, קשור לילדיו ומלווה אותם בצעדיהם, ובשלב הבא – סבא נלהב לנכדיו.
עם פירוק קבוצת הבניין ב-1938, היה איז'יו לרכז הבנייה בנקודה ובתפקידו זה תכנן וביצע את הקמתם של הבתים הראשונים, של בתי הילדים הראשונים ושל מבני המשק הראשונים.
עם הקמת המדגה בשלהי מלחמת העולם השנייה, היה אחד משני הדגאים המייסדים וגם כאן השקיע את מיטב מרצו וכשרונו.
איז'יו מילא במרוצת השנים תפקידים שונים – כסדרן עבודה, רכז ועדת העבודה, רכז ועדת בניין, ועדת חברים והיה חבר בוועדות שונות.
זה היה אדם שוקק חיים, תנועה ופעילות, ספורטאי נלהב, שחקן כדורגל וכדורעף, זריז, מהיר תפיסה ובעל אינטליגנציה טבעית, ניחן בכישרון טכני ותבונת כפיים.
בתקופת עבודתו במדגה חלה ועבר לעבוד במעבדה במועצה האזורית. החולי לא הרפה ממנו ואיז'יו נאלץ לנטוש מדי פעם את עבודתו.
גם במחלתו נשאר איז'יו מפויס עם עצמו, נמנע מלהטריד ונוח לבריות, וכך עד ימיו האחרונים.
הותיר אחריו את אידה – רעייתו, בתו ושני בנים ונכדים.
יהי זכרו ברוך.
חסר רכיב