חסר רכיב

גלילי מרים ז"ל

גלילי מרים ז``ל
-
20/06/1909 - 29/11/1987
מרים גלילי (שומרט)
בת חיה ושלמה שומרט
נולדה בבוצ'ץ, גליציה ב-20.6.1909
עלתה ארצה ב-1933
נפטרה ב-ח' כסלו תשמ"ח, 29.11.1987
מרים גדלה במשפחה דתית ליברלית, בבית חם ונאור יחד עם שני אחיה. היחסים בבית היו טובים מאד, בזכות אווירת ההבנה ששררה בין ההורים לבניהם, בין הבנים לבין עצמם. ההורים לא הצרו צעדי הבנים, דאגו לחינוכם, כשבראש מעייניהם – השכלת הילדים. לכך היו מוכנים להשקיע את מיטב מאמציהם. מרים למדה בבית ספר עממי בבוצ'ץ ועם סיומו עברה לסטניסלבוב, עיר המחוז לבית ספר מקצועי, שבו השתלמה משך שלוש שנים והשלימה בהצטיינות. הפרנסה לא חסרה בבית, הייתה להם חנות רווחית, שאמנם נהרסה בתקופת המלחמה, אך עם שובו של האב מהקרבות, נבנתה מחדש.
בגיל צעיר הצטרפה מרים לתנועה והמשיכה בפעילות זו גם בעת שהותה בסטניסלבוב. זו הייתה תקופה יפה, שהעניקה לה חוויות רבות לצד חינוך ציוני וחלוצי. יצאה להכשרה בנדבורנה, שהייתה שלב מאד חשוב להכנת בת מפונקת לחיי עבודה וחברה.
האחים יצאו מהבית, אחד עלה ארצה, השני יצא ללמוד רפואה. מרים חזרה וסייעה להורים בבית אך עם קבלת ה"דרישה" (רישיון עלייה) מאחיה בארץ עלתה ב-1933 והגיעה תחילה אליו לירושלים. כעבור חודשים אחדים באה אל קיבוצה אשר בבת-גלים. שלבי קליטתה במקום היו מהירים וקלים יחסית, מצאה כאן ידידים רבים מהתנועה ומקיבוצה "המקביל ג'".
תוך שנה נבחרה כמרכזת המטבח ובתפקיד זה נפצעה בהתנפלות ערבים על המשאית שלנו, שהייתה בדרכה לקריה. הייתה זו התקופה הקשה של מאורעות בארץ. החלימה, חזרה לתפקיד וכעבור זמן הצטרפה לעובדות בבית חרושת "מוזאיקה" ולאחר מכן עבדה בגן הירק שבקריה.
ב-1935 הגיעו ארצה הוריה של מרים והשתכנו לצד בכורם בירושלים. גם הבן השני, שסיים לימודיו, עבד כרופא ב"הדסה", סייע להורים והתגורר עמם.
בסוף שנות ה-30 נישאה מרים ליעקב ובמשך השנים הבאות נולדו שלושת ילדיהם – עדית, כרמלה ודורון. משך אותן שנים עבדה מרים כמטפלת בכיתות היסוד, עד שנבחרה לרכזת בריאות ולאחר מכן רכזת בריאות ילדים, תפקיד שהתמידה בו למעלה מעשר שנים. כל השנים הייתה מרים מעורבת בחברה ונושאת בתפקידים. מלבד בריאות גם ריכזה את מחסן הבגדים, את וועדת חינוך ועד השנים האחרונות הייתה חברה בוועדת הבריאות.
הילדים גדלו, נישאו, הבית התמלא נכדים ומרים ידעה לטפח בית מלוכד וקשרים עם כל סעיפי המשפחה.
בשנים האחרונות עבדה במטבח וסייעה לצוות הבישול. כאן התמידה חרף הקשיים שגרם לה מצב בריאותה המדרדר. מרים השכילה להתמודד עם מחלתה באומץ ובהרבה אופטימיות, שהקלו עליה ועל סביבתה. אבל גם התכונות הטובות האלה, לא יכלו להצילה.
בהתקף חוזר, נפטרה.
הותירה את בעלה יעקב, שתי בנות ובן ומשפחותיהם.
יהי זכרה ברוך.
חסר רכיב