חסר רכיב

גפן טינקה ז"ל

גפן טינקה ז``ל
-
22/08/1908 - 15/12/2003
טינקה גפן (אסתר)
בת משה ופני פליישפרב
נולדה ב-1908 בטרנופול – גליציה
עלתה ארצה ב-1935
נפטרה ב-כ כסלו תשס"ד 15.12.2003
טינקה מזוהה בחברה שלנו כאשת חינוך. זה היה הציר המרכזי סביבו התנהלו חייה לאורך שנותיה בקיבוץ.
גדלה והתחנכה במשפחה תרבותית וליברלית, שבה ההורים היו קשובים לילדים ועודדו אותם ללמוד. ההורים עצמם קראו הרבה – ספרים ועיתונים (בעיקר ציוניים). במשפחה היו חמישה ילדים – ארבע אחיות ואח. היחסים בין בני המשפחה היו טובים. לא היו עשירים, אך התפרנסו בכבוד ואף חילקו את המעט עם עניים יותר.
הדמות המרכזית במשפחה היתה האם שלמרות היותה אמא דאגנית, היתה גם פעילה בענייני ציבור וידעה להושיט יד עוזרת לנזקקים והכל בצנעה, מתן בסתר.
כל הילדים למדו, קראו הרבה וכך גם טינקה. עם סיום לימודיה בכיתות היסוד החלה ללמוד בבית ספר תיכון, אך נאלצה להפסיק בגלל מצבה הכלכלי של המשפחה, שהתערער בשל מחלתו הקשה של האב.
ההורים היו ציונים. קופסת קק"ל היתה סמל ומציאות שקיימו במובן רוחני ומעשי.
טינקה ואחותה הצעירה היו ב"השומר הצעיר" . היתר היו בארגונים ציוניים אחרים. ההורים אישרו ואף תמכו בכוונתם לעלות לארץ, אף שהפרידה מטינקה היתה קשה מאד לאמה. חיי הקן לא היו משמעותיים עבור טינקה. לעומת זאת תקופת ההכשרה חשובה לה מבחינת הסתגלות לחיי חברה ועבודה בקיבוץ בעתיד.
זו היתה תקופה של שערי עליה כמעט נעולים. מספר סרטיפיקטים זעום שחולק בעיקר
לגברים ואז טינקה נאלצה לקיים להינשא בנשואים פיקטיביים וכך הגיעה לקיבוץ, לעין המפרץ, שהיה אז בקרית חיים. נקלטה בקלות, מצאה פה חברים רבים שהכירה עוד בקן ובהכשרה. ידעה לתפור וכך מצאה מיד עבודה במחסן בגדים. היתה ערנית ופעילה במישור החברתי.
את הקריירה החינוכית שלה החלה בטיפול בילד חריג. היא ליוותה אותו, נועצה ברופאים ומטפלים, למדה בחוגים וימי עיון וכבר אז עבדה כמטפלת מן המניין. עבדה עם פעוטים ונהנתה מאד.
נישאה למנשה גפן וילדה את בנה מתן - שבו ובילדים שנולדו לו, היתה גאה מאד.
חינוך היה עבורה מקצוע ויעוד. היא השתלמה בתחום החינוך המיוחד, ריכזה את ועדת חינוך והיתה פעילה גם בתחומי חברה אחרים – ועדת בריאות, ועדת חברים.
לגבי עתיד הקיבוץ – התקשתה להתרגל לשינויים שעובר הקיבוץ וחששה שהקיבוץ
יהיה שונה מאד, לא זה שהכירה והיתה גאה בו.
בשנים האחרונות עברה ל"ביתנו", ובגיל 95 נפטרה.
יהי זכרה ברוך.
חסר רכיב