חסר רכיב

גפן מנשה ז"ל

גפן מנשה ז``ל
-
20/01/1910 - 16/02/1994
מנשה גפן (ווינשטוק)
בן ביילה ופישל
נולד ביגלניצה, גליציה ב-1910
עלה ארצה ב-1932
נפטר ב-ה' אדר תשנ"ד 16.2.1994
מנשה נולד ביגלניצה, עיירה יהודית שהדלות אפיינה אותה ועם זאת הייתה בעלת תרבות עם תקופות פריחה.
מנשה היה הילד הצעיר מתוך 11 הילדים במשפחה חרדית וציונית. אביו היה כמו עורך דין (בלתי מוסמך) בעל ניסיון והבנה בבעיות משפטיות. מנשה למד תחילה ב"חדר" ועם פרוץ מלחמת העולם הראשונה נדדו בני המשפחה כפליטים למקומות שונים עד שחזרו ב-1918.
בין גיל 11 – 14 למד מנשה יהדות וקצת לימודים כלליים ואילו את השאר רכש בכוחותיו בקריאה. בן 12 החליט
לעזוב את הדת והצטרף ל"השומר הצעיר". עד מהרה היה לדמות מרכזית בהנהגת הקן. ב-1929 יצא להכשרה וב-1932 עלה לקיבוץ עין המפרץ, כאן מצא את חבריו משכבר.
בתחילה עבד כמו כולם בעבודות בנמל ובבניין והעבודה הקבועה הראשונה הייתה בבית חרושת "מוזאיקה", כאן היה למזכיר הוועד ובשל מלחמתו בעד עובד מסוים ולמען הפועלים פוטר מהעבודה. בשנים 1935-6 קיבל הכשרה כרועה צאן, במרחביה. לאחר חמש שנים קשות בהן התקדם הענף והגיע למקום ה-7 בארץ, מסר את הריכוז והחל לעבוד באגודת רועי הצאן, בעריכת עיתון "הנוקד", אותו פיתח לרבעון. גידול הצאן היה מפעל מרכזי בחייו, המקצוע שלו. מנשה החליט לא לחזור לחקלאות. שנה עבד בארכיון במרחביה ותשע שנים ב"מילואות" כמפעיל מאזני הגשר. עם שובו הביתה הצטרף לי.מ.א שם עבד עד לפרישתו.
ב-1947 נשא את טינקה לאשה ונולד להם בנם, מתן. כך נוצר הבסיס למשפחתו לה הקדיש את כל אהבתו עד יומו האחרון.
במשך השנים תרם רבות בתחום התרבות והחגים, ריכז את וועדת חינוך וערך את העלון. כל אותן שנים קרא ולמד בעצמו, אסף חומר רב בתחומי התעניינותו – מזמורי עם יהודיים, שירי פועלים וכל הקרוב לכך.
ב-1980 פרש מי.מ.א והתרכז בעריכת החומר שאסף וב-1986 הגשים את חלומו והוציא את ספרו הראשון –"מתחת לעריסה עומדת גדיה". ב-1991 הוציא את ספרו השני – "גלגולי המוטיבים בפולקלור ובספרות". ספריו זכו להערכה רבה בין בעלי המקצוע בארץ. כן הוציא חוברת על המשורר היהודי דוד אידלשטאט, תרגם מחזה של אחיו וכתב מאמרים בעברית ובאידיש. הספיק לגמור את ספרו השלישי, הגדול מבין ספריו, אך לא זכה להוציאו לאור.
נפטר בן 84 לאחר מחלה קצרה.
יהי זכרו ברוך.
חסר רכיב