חסר רכיב

גרינברג יוסף ז"ל

גרינברג יוסף ז``ל
-
08/10/1908 - 21/04/1981
יוסף (יוזק) גרינברג
בן אסתר וצבי
נולד בלונצקו, פולין, ב-1908
עלה ארצה ב-1930
נפטר ב-ז' ניסן תשמ"א, 21.4.1981
יוזק היה מאנשי היסוד שלנו, מחבורת הראשונים, שעמסו עמל ועשו לעיצובו של ביתם הקיבוצי.
נולד בעיירה קטנה בבית יהודי חילוני. הוריו התפרנסו ממסחר, לא חיו ברווחה, אך גם לא סבלו ממחסור. עיקר דאגתם הייתה נתונה לחינוך שני הבנים – יוזק ואחיו גרשון, שההורים ביקשו להעניק להם השכלה ומקצוע.
ללימודים בתיכון יצא יוזק לטרנוב, עיר המחוז. בגימנסיה הפולנית שררה אנטישמיות גלויה. גורם זה וכן שיטת הלימודים והאווירה הכללית בבית הספר, עוררו בו התנגדות ודחייה, בייחוד משעה שהצטרף לתנועת "השומר הצעיר" והוא אז בן 14-15.
בהתאם לתביעת הוריו המשיך יוזק ללמוד עד הסוף, אך לבחינת הבגרות לא התייצב, לא ראה טעם בדבר לאור תכניתו לעלות לארץ ולקיבוץ. גישתו הלמה את עקרון התנועה לפיו שללו לימודים באוניברסיטה, וזה כמובן, למורת רוחם של ההורים, אשר התנגדו בתוקף לעלייה. אך כיון שיוזק החליט ולא היה מקום לפשרות, נאלצו להשלים וכמו כל הורים יהודים טובים סייעו לו וציידוהו לדרך.
אחרי הכשרה בהורודנקה ובנדבורנה הגיע יוזק ארצה בראשית 1930 והצטרף לגרעין הקטן, שכבר ישב באוהלי החצר שבבת גלים. מסלול חייו מהווה כמעט צילום תולדות עין המפרץ. יוזק לא פסח על שום עבודה חלוצית ומפרכת שהזדמנה לעת זו – היה בין מייבשי ביצות פוארה במפרץ, בין הסוללים, החוצבים, הסבלים ובין עובדי הבניין. הניח יסוד לקבוצת הבניין שלנו וריכז אותה. ביום עבד ובערב היה מתייצב בלשכת עבודה כבא-כוח הקיבוץ הנלחם על זכותו לעבודה בימי מיתון קשים. כאב את ההתמודדות החברתית החמורה שהתלוותה לתסיסה הפוליטית, אשר פקדה את הקיבוץ ועיוותה את המערכת הבין-אישית. "אולי אז התחיל האי-אמון בחבר?", הרהר בקול, שנים לאחר מכן.
יוזק היה בין עשרה הראשונים שנשבעו אמונים ל"הגנה". נפגע במאורעות 1933, כשנפצע מידי המון ערבי מוסת, שהתנפל על המשאית שלנו, שרף אותה ופגע בחברים. זמן מה אחרי כן, בגל המאורעות הבא גויס להגנת צפת ועשה שם מספר חודשים.
בסוף 1932 התקשר עם סלה, רעייתו לחיים, הקימו משפחה ונולדו להם ארבעה ילדים. חרף עיסוקיו הרבים מצא יוזק תמיד זמן למשפחה, היה קרוב לילדיו וליווה אותם בצעדיהם, ולא פחות מזה טיפל באהבה ובמסירות בנכדיו.
יוזק היה בשלישיה אשר תכננה את עלייתנו על הקרקע וזמן קצר לאחר זה, יצא להכשרה בבית זרע, ללמוד ענף גידולי השדה. מאז הפך יוזק לחקלאי המרחיב בהתמדה ניסיונו, אחד מהצוות המוביל ומתווה את המדיניות הכלכלית של המשק. כמעט ולא היה תפקיד שיוזק לא מילא – היה רכז משק, סדרן עבודה, רכז עבודה, מזכיר, פעיל בקיבוצי "השומר הצעיר" - חזר ומילא תפקידים אלה במספר קדנציות. עם זאת היה איש עבודה שהקפיד עם עצמו, יישם את הרוטציה בדייקנות, ועם סיום כל תפקיד חזר לעבודה בשדה ובשירותים.
הפתיע בפתאומיות הסתלקותו כאשר באורח לא צפוי נעקר מנוף חיינו.
הותיר אחריו משפחה מסועפת – רעיה, שלוש בנות ובן ובני ביתם.
יהי זכרו ברוך.
חסר רכיב