חסר רכיב

דפני נתן ז"ל

דפני נתן ז``ל
-
14/07/1909 - 17/02/2007
נתן (נושק) דפני
בן שרה ומרדכי הירש
נולד בקלוש, גליציה 14.7.1909
עלה לארץ ב-1935
נפטר 17.2.2007 כ"ט בשבט תשס"ז
נתן, נושק, נולד בכפר קטן בגליציה בשנת 1909, להוריו שרה ומרדכי הירש. בהיותו ילד קטן עברו הוריו לעיר קלוש, שם חיו עם הסבים, הורי האב עד מלחמת העולם השנייה. נושק נולד כשהוריו היו צעירים מאד. הסבים השיאו את אביו כדי לזכות בנכדים כיון שמתוך 10 ילדים שנולדו להם, הוא היחיד שנשאר בחיים. הסב סחר בעצים ושמר על יחסים מאד הוגנים עם הכפריים וסבתו הייתה סוחרת ממולחת. המשפחה שמרה על מסורת, כדרך רוב יהודי העיירה.
במלחמת העולם הראשונה, גויס האב לצבא האוסטרו-הונגרי ולא שב. המשפחה ציפתה במשך שנים לאות חיים. לא הגיעה גם כל הודעה רשמית. האם נותרה עגונה ולא יכולה הייתה להינשא ובמציאות זו גדלו נושק ואחיו הצעיר.
נושק החל את לימודיו בגיל 9 בגלל מלחמת העולם הראשונה, אך למד עם מורים פרטיים, ושלט במספר שפות.
כשנושק סיים את לימודיו בגיל 18, החל לעזור לאמו שעבדה מאד קשה כדי לפרנס את המשפחה.
בימי נעוריו התחוללה המהפכה הרוסית ואחריה הצהרת בלפור, והנוער היהודי היה חלוק בדעותיו, האם להצטרף לתנועה הקומוניסטית, או לאחת מהתנועות הציוניות. נושק וחבריו הקימו סניף לתנועת "החלוץ" ולאחר מספר שנים – את קן "השומר הצעיר". היה מזכיר סניף "החלוץ" והספיק גם להיות מזכיר ההכשרה בברושניוב.
במלחמת העולם השנייה הומתו האם והאח הצעיר ע"י הנאצים.
ב-1935 עלה ארצה עם קבוצת "המפלס". במשך שנתיים עבד ברחובות, כיון שלא ניתן היה להתקבל לעין המפרץ. לאחר שנתיים הצטרף לעין המפרץ.
עבד בסבלות בנמל חיפה. לאחר העלייה על הקרקע עבד בעגלונות ואהב מאד עבודה זו. שימש גם סדרן עבודה ואהב מאד את המגע עם החברים. עבד בפלחה, במשך שנתיים היה פעיל במחלקת הקליטה של חברות נוער, שימש גזבר המוסד החינוכי "נעמן", הקים את הכלבו ועבד כרכז קניות וריכז את הכלבו. לאחר מכן עבר לימא ומשם עבר לעטיפית.
נושק מספר על קשיי גידול הילדים בשנות ה-40, על הבית הדל ללא משחקים מתאימים לילדים, על היחס הנוקשה של מערכת החינוך כלפי ההורים והילדים. ראה בחיוב את ההתפתחות במערכת החינוך ועל היותה פתוחה, מקבלת ומערבת יותר.
משפחתך, נושק גדלה לתפארת בבית הקיבוצי שהקמת. זכית לראות נכדים ונינים בשנות חייך הארוכות.
יהי זכרו ברוך.
חסר רכיב