חסר רכיב

דרזדנר קלרה ז"ל

דרזדנר קלרה ז``ל
-
25/09/1914 - 25/09/2010
קלרה (אלטברג) דרזדנר
בת שלמה ולואיזה אלטברג
נולדה ב-25.9.1914
עלתה לארץ ב-1936
נפטרה 25.9.2010 י"ז בתשרי תש"ע
קלרה נולדה בהונגריה במלחמת העולם הראשונה, בעת שהמשפחה שבאה מגליציה נדדה לוינה, הבת השנייה מארבעה ילדי המשפחה. המשפחה חזרה לפולין לאחר המלחמה והשתקעה בעיר טרמבובלה, בה חייתה משפחתו של האב. האב עסק בעסק משפחתי של חנויות טקסטיל גדולות ומצליחות. האם הייתה הדמות הדומיננטית בבית, אשה פעלתנית ומעשית שטיפלה היטב בילדיה, אך התקשתה לבטא רגשות של חום ואהבה לילדים. האב היה זה שהעניק חום רב לילדים וקלרה הייתה קשורה אליו מאד. המשפחה הייתה חילונית, לא שמרה על מסורת יהודית אך ציינה את יום הכיפורים ופסח.
בגיל הנעורים הצטרפה קלרה עם אחותה ל"השומר הצעיר", למרות התנגדות ההורים. בתנועה פגשה את משה שהיה מדריך וראש קן. לפני עלייתו של משה לארץ, הספיקה קלרה להביא אותו לבית הוריה והוא שכנע את הוריה לתת לה לנסוע אחריו לארץ ישראל.
משה סידר לקלרה מקום הכשרה בקוסוב, כדי שתוכל לקבל סרטיפיקט לעלייה לארץ. תקופת ההכשרה הייתה קשה מאד מבחינת תנאי החיים, אך קלרה זכרה תקופה זו לטובה מבחינת הקשרים היפים שנרקמו עם חבריה להכשרה.
קלרה קיבלה סרטיפיקט ועלתה לארץ ב-1936. הקליטה בעין המפרץ הייתה קשה, היא התגעגעה למשפחתה ולחבריה שהיו ביד מרדכי, תנאי העבודה והחיים היו קשים. הקימה עוד בקריית חיים את המחלבה של הקיבוץ וייצרה גבינות, שמנת ולבן. לאחר מכן הייתה מטפלת והתמידה בעבודה זו כ-20 שנים. בסוף שנות ה-50 הקימה את מכון הקוסמטיקה בקיבוץ וראתה בו מפעל חיים שאותו בנתה וטיפחה.
הקימה משפחה עם משה ונולדו ילדיה – עודי (עודד) ז"ל, נאוה ועדה. קלרה ומשה אימצו את רבקה שלף, בת אחותה של קלרה ואחיו של משה שנספו בשואה. זכתה לנכדים ונינים שאיתם קשרה קשרי אהבה.
הייתה אשה יצירתית, אהבה לעסוק במלאכות יד שונות, אהבה לקרוא, אהבה לטייל בטבע, לגדל בעלי חיים ולטפח גינה פורחת.
קלרה מעידה על עצמה שלא היה לה קל בעין המפרץ אך במשך השנים השלימה עם חייה כאן וראתה בקיבוץ את ביתה. האמינה בקיבוץ אך שאפה ליתר חופש בחירה ועצמאות בחיים הפרטיים.
יהי זכרה ברוך!
חסר רכיב