חסר רכיב

הולס אדלה ז"ל

הולס אדלה ז``ל
-
04/11/1910 - 03/01/2002
אדלה הולס (רייך)
בת יוסף וגולדה
נולדה בז'שוב, גליציה, 4.11.1910
עלתה לארץ ב-1932
נפטרה ב-כ"א שבט תשס"ב, 3.1.2002
אדלה נולדה וגדלה במשפחה דתית מאד, ברוכת ילדים – שמונה בנים ובנות, אדלה הבוגרת בבנות ולה אח מבוגר ממנה. מצבם הכלכלי היה טוב, אחרי שובם מצ'כיה, לשם ברחו בימי מלחמת העולם הראשונה.
לאב הייתה אישיות דומיננטית, הוא הטיל את מרותו על המשפחה ולא התיר לבניו לקבל השכלה חילונית, חינוך "גויי" ומנע מהם כל יוזמה בכיוון הזה. האם, עקרת הבית, הייתה אישיות יותר ליברלית ובמצבים קריטיים ניצבה לצד ילדיה. מהיחס הזה נהנתה אדלה בעיקר בתקופת השתייכותה לקן של "השומר הצעיר" בז'שוב, בהכנות ובמימון עלייתה ארצה.
שנות חברותה ב"השומר הצעיר" עיצבו ובנו את השקפתה הציונית ואת נחישות החלטתה "להגשים" בקיבוץ בארץ ישראל. אהבה את הפעילות בקן והשתתפה בה למרות הקושי והתנגדותו הנמרצת של אביה, עד שנאלצה "לרדת למחתרת" כדי להמשיך. במרוצת הזמן יצאה אדלה להכשרה בברושניוב, שהייתה תחנה חשובה בהכנה לחיי צוותא ועבודה. זמן קצר לאחר מכן עלתה, למרות קשיים שהערימה המשפחה ומאד התקשתה להיפרד ממנה.
תקופת קליטתה הייתה בתנאי הקיבוץ העירוני, שאוהליו הוצבו בסמוך לכביש בת-גלים, בימי חוסר עבודה ומאורעות בהם הייתה סכנה להתקפות הערבים על דרי האוהלים ליד הכביש.
אדלה הייתה מאד מאושרת שניתן לה לעבוד ב"מוזאיקה" (בית חרושת למרצפות). ניסיון קצר ב"משק בית" גרם לה לסלידה מעיסוק זה. היא קיבלה בהבנה ובתחושת מחויבות שלמה כל מה שהקיבוץ הטיל עליה בתחום העבודה, אך הסתייגה ממילוי תפקידים, לא ראתה בהם ייעוד אלא חובה כפויה.
עבדה במשך שלוש שנים עם ילדים, במטבח, במטעים, עד שהגיעה למתפרה. כאן עשתה למעלה מעשור. חברותיה לעבודה היוו עבורה מסגרת חברתית.
אדלה הגיעה לארץ עם ישראל רייך. לזוג נולדו בת ובן – דליה ואביק. לאחר מספר שנים נפרדו בני הזוג ומאז חיה אדלה בגפה. ילדיה נישאו, נולדו נכדים והיא קיימה קשרים חמים עם בני המשפחה.
במרוצת הזמן נחלשה ועברה ל"ביתנו", בו טופלה וחשה בנוח.
נפטרה בשיבה טובה והיא בת תשעים ואחת.
יהי זכרה ברוך.
חסר רכיב