חסר רכיב

הולצמן מנדל ז"ל

הולצמן מנדל ז``ל
-
15/02/1910 - 19/02/1982
מנדל הולצמן
בן שרה ומרדכי
נולד בילונק, פולין ב-1910
עלה ארצה ב-1957
נפטר בכ"ו בשבט תשמ"ב, 19.2.1982
מנדל גדל במשפחה של בעלי מלאכה. לאחר האסון שפקד את המשפחה עם פטירת אמו בהיותו בן שלוש עשרה, עבר לגור אצל קרובים בורשה. למד את מקצוע השרברבות והתפרנס מעבודתו.
ב-1935 הקים משפחה עם רחל ונולדה בתם, פלה.
בפלוש הגרמנים לפולין ברחה המשפחה מזרחה לאזור הכיבוש הרוסי, משם הוגלו לסיביר עד ארכנגלסק הרחוקה. שנים קשות של רעב וחוסר-כל עברו עליהם. מנדל עבד בכריתת יערות והשטת עצים בזרם הנהר.
לאחר שנתיים בגלות סיביר הורשו לצאת ופנו דרומה לכיוון הוולגה, תוך נדודים ארוכים וסבל רב, חסרי מזון וביגוד, נדדו תשושים וחולים. בדרך נפטרה בתם השנייה בת השנתיים. בסופו של דבר מצאו מקום זמני בקולחוז מעבר לוולגה, מול סטלינגרד. גם שם לא שפר חלקם וב-1943, בעוד המלחמה בעיצומה, גויס מנדל ליחידה פולנית בצבא הרוסי, שהפך עד מהרה לצבא עבודה בביצורי קו החזית.
עם סיום המלחמה מצא מנדל עבודה כעובד אחזקה בשדה תעופה בחרקוב. כיון שלא היה אזרח רוסי היה משולל כל זכויות, ומצב המשפחה היה בכי רע. ב-1946 זכתה משפחת הולצמן לחזור לפולין המשוחררת יחד עם זרם הפליטים אזרחי פולין, השוהים ברוסיה.
המשפחה השתקעה בוורוצלב, שם עבד מנדל באחזקה במסעדה גדולה. מצבם השתפר לאט הן בתחום הפרנסה והן במגורים ושם נולד בנם יצחק.
לאחר כל התלאות חשו שפולין איננה סוף הדרך וכאשר נפתחה האפשרות, החליטו ועלו ארצה.
בשנת 1957 הגיע מנדל עם משפחתו לקיבוצנו. לאחר כל הקורות אותם בשנות המלחמה ואחריה עמדה המשפחה שוב בפני תהליך של הסתגלות וקליטה.
מנדל השתוקק להקים בית שקט וקבוע וזה דרבן אותו ללמוד את השפה, להכיר את הסביבה. ואכן השתלב כאחד מן המניין. עבד בחצרנות, אדם חרוץ ושקט, רכוב על אופניו, או על הטרקטור, ארגז הכלים צמוד לרכבו, והוא תמיד נכון להגיע ולעזור בכל מקום שהתבקש.
ער למתרחש, עוקב בעניין אחרי מה שקורה בקיבוץ, רצה בשגשוג הבית בו נקלט וערג לשלווה.
היה בעל טוב ואב אוהב ודואג למשפחתו, לילדיו ונכדיו, שעליהם הייתה גאוותו.
משחלה, נאבק קשות עד שהוכרע במחלה האכזרית.
הניח רעיה – רחל, בת – פלה ובן – יצחק ומשפחותיהם.
יהי זכרו ברוך.
חסר רכיב