חסר רכיב

היימבר אריה סטפן ז"ל

היימבר אריה סטפן ז``ל
-
01/01/1880 - 22/12/1963
אריה סטפן היימבר
בן אדוארד וקלורינה
אביה של אסתר בר-זיו
נולד בזגרב, יוגוסלביה ב-1890
עלה ארצה ב-1949
נפטר ב-ו' טבת תשכ"ד, 22.12.1963
אבא היימבך השלים את לימודיו ופנה למלאכת-הדפוס בווינה, שם השתלם והתמחה במקצוע.
במלחמת העולם הראשונה עבר לסרייבו, עבד בבית-דפוס וגורש ממנו אחרי שארגן בו שביתה, שב לווינה, משם עבר לסרייבו עד שלבסוף חזר לזגרב. כאן נתמנה למנהל הראשי של בית-הדפוס והוצאת הספרים המרכזית בעיר. באותו הזמן אירגן משרד לתחשיבים על עבודות דפוס והחל בכתיבת ספרים מקצועיים בנושא הגרפיקה והדפוס. כן שימש יועץ לסחר נייר וייצורו במוסד ממשלתי בבלגרד.
את עיקר מרצו הקדיש אבא היימבך לפעולה תרבותית ולקידומם המקצועי של עובדי הדפוס ואף ייסד עיתון מקצועי והשתתף בעריכתו. אחרי מלחמת העולם השנייה עבד כמורה באקדמיה לגרפיקה.
תחביבו האהוב היה איסוף בולים. שנים רבות כיהן כיו"ר התאחדות הבולאים בקרואטיה. ארגן תערוכות ויזם הוצאת בול גוטנברג לציון המצאת הדפוס.
בהגיעו ארצה עבד כמנהל הדפוס של "ידיעות אחרונות" ולאחר מכן ב"דפוס החדש" של "על המשמר".
גם בארץ הספיק לכתוב ספר יסודי ללימוד מקצוע הדפוס. עם בואו אלינו ב-1956 השתלב אבא היימבך בקיבוץ בדרך משלו, מתוך הבנה וקביעת מקומו האישי במסגרת הכללית.
עבד במשרד וביצע במסירות ובדייקנות את הפעולות המוטלות עליו. היה שותף נאמן לעורכי "ידיעות השבוע" בשכפול העלון, מלאכה שעשה בהתנדבות מחוץ לשעות העבודה, בהקפדה על ניקיון הדפים, רגיש לכל פגם וטעות, שוקד על שיפורים בעיצובו הטכני.
עבד ברצון. התאמץ להתמיד ולא אחת נאבק עם עצמו כדי להתייצב לעבודה, שעה שבריאותו התרופפה ולבו החולה בישר רעות.
איש חביב היה אבא היימבך, רוחש ידידות לכל הבא עמו במגע, תרבותי ונעים שיחה, בעל אופקים ושופע אמרות חכמה. הוא ידע לקבל את צו הגיל העמוס מצוקות בצורה מעוררת כבוד.
במותו הניח רעיה, בת ונכדה.
יהי זכרו ברוך.
חסר רכיב