חסר רכיב

וויץ יעקב ז"ל

וויץ יעקב ז``ל
-
06/08/1908 - 07/03/1940
עקב (קובה) וייץ
בן אליעזר וטאובה
נולד בפשמישל, גליציה ב-1908
עלה ארצה ב-1931
נפטר בכ"ז אדר א' ת"ש, 7.3.1940
קובה נולד בפשמישל להורים בעלי מאפיה קטנה, אשר עבדו בה בעצמם, בלי להעסיק שכירים.
זה היה בית משפחה עממית, שבה ספג הנער את היסודות הראשונים של התרבות היהודית. ראשית קריאתו הייתה בשפת האידיש ואת לימודיו התחיל בבית ספר עברי. אך מצבה הכלכלי הדחוק של המשפחה לא אפשר לו רכישת השכלה מסודרת. לכן שאף ללמוד ולהשתלם והתקדם עד כדי קריאה בפולנית ועברית.
הוא היה נער עובד יחיד בקבוצתו השומרית, המורכבת כולה מתלמידים, ועז היה רצונו השתוות להם ברמת ידיעותיו.
עם הצטרפותו לתנועה צמח לתוכה בכל ישותו, קנאי קיצוני לערכיה ושולל פשרות. פעילותו בקן הייתה בתחום ארגוני ופוליטי, מאחר וקשיחותו לא התאימה להדרכה חינוכית.
היה לו קשר עמוק לחבריו בקבוצה וכראשון מביניהם הצטרף לשורות "החלוץ". בגרותו התנועתית לא הצטמצמה ביציאה להכשרה החקלאית בהורודנקה בשנת 1929. עקב אחרי לבטי תנועת ההגשמה בארץ, שמצאו ביטויים בספר "קהילתנו", ב"ימים ולילות", ספרים שליוו אותו בכל דרכיו.
ב-1931 עלה ארצה לקיבוצו, ג' – גליציה, אשר נטע אוהליו בבת גלים, חיפה. מכאן קיים קשרי מכתבים הדוקים עם חברי קבוצתו שנותרו בפשמישל. עם עלייתם ארצה, המשיך בקשר והיה מבקרם, מעודד ומפיח אמונה ברגעי משבר. בשביל קובה הייתה העלייה ארצה פתיחת תקופה רבת סבל ומבחן מכריע בחייו. מטען אמונתו בערכי התנועה היה נשקו היחיד בהתמודדות על מקומו במערכת החיים הקיבוציים. ובאותם הימים הקיבוץ לא גיבש עדיין את בסיסו החברתי. חייו של קובה היו מלאי לבטים אישיים, שהגבירו את ייאושו והביאו את חייו לסיומם הטרגי.
יהי זכרו ברוך.
חסר רכיב