חסר רכיב

ורט (מסנר) מינה ז"ל

ורט (מסנר) מינה  ז``ל
-
01/01/1885 - 08/05/1954
מינה ורט (מסנר)
בת מלכה וחייקל
אמו של יהושע ורדי
נולדה בפשמישל, גליציה ב-1885
עלתה ארצה ב-1934
נפטרה ב-ח' אייר תשי"ד, 8.5.1954
מינה ורט נולדה במשפחה חרדית. אביה היה למדן וחסיד הרבי מבעלז וכאן ספגה את הרגש הדתי העמוק שלה.
בגיל 22 נישאה לחיים ורט, בן למשפחה אמידה של בעלי מחצבות ומשרפות סיד ולבנים, שסיפקו חומרים לרשות הממשלתית שבנתה אז את המבצר בפשמישל. אחרי הנישואין עברה למקום מגורי בעלה בכפר הסמוך לעיר, וכאן נולדו ארבעת ילדיה.
עם פרוץ מלחמת העולם גויס בעלה לצבא ואז חזרה עם ילדיה הרכים לחיות בסביבת משפחתה בפשמישל. תקופה קשה עברה עליה ועל שאר תושבי העיר הנצורה, שסביבה התנהלו קרבות מרים לכיבוש המבצר. בעיר שרר רעב ומחסור ועם כיבושה על ידי הרוסים, נפל בעלה בשבי, ממנו שוחרר רק ב-1920. על האם היה לקיים את הילדים ולגדל אותם והיא עשתה זאת באהבה ובמסירות בלתי רגילה. רק אחרי שובו של הבעל מהשבי, הוקל מצב המשפחה.
מפנה חד חל בחייה ב-1934 עם עלייתה ארצה. קשתה עליה הפרידה מבניה, שנאלצה להשאירם בפולין, כי לפי החוק המנדטורי ניתן היה לצרף לסרטיפיקט ההורים רק ילדים מתחת לגיל 16.
משפחת ורט קבעה את מקום מושבה בחיפה בקרבת הבן ואשתו. לא קלים היו חבלי ההסתגלות לתנאים החדשים. הציקו לה הגעגועים לבנים שנשארו בחו"ל וכן העובדה שהבן בארץ בחר לחיות בקיבוץ, חיים שהיו זרים לרוחה ולהבנתה.
מלחמת העולם השנייה שמה קץ לקשריה עם הבנים בפולין. גדול היה כאבה של האם המתייסרת, שלא הצליחה להעלות את ילדיה לפני השואה. בואו של צעיר הבנים, שניצל והגיע ב-1943 גרם לה אושר רב, המהול בתוגה על אובדן הבן והבת שנספו ולא זכו להגיע.
ב-1944, כשנפטר בעלה החליטה אחרי היסוסים לעבור לקיבוץ, כדי לחיות ליד בנה.
ב-1950 השתקעה אצלנו ונקלעה אל מסגרת חיים שונה מכל שידעה מימיה. התנאים היו חלוציים, הצריף שלה דל ודולף, אך היא קיבלה הכל באהבה, בלי להתאונן. מצאה עניין בעבודה במטבח ההורים וראתה לעצמה כמשימה קדושה את השמירה על הכשרות במטבח, המתנהל בסביבה החילונית.
התקשרה אל חברת ההורים במקום והמשיכה את חייה השקטים והצנועים עד ליומה האחרון.
הניחה שני בנים, כלות ונכדים.
יהי זכרה ברוך.
חסר רכיב