חסר רכיב

טוכמן יהושע ז"ל

טוכמן יהושע ז``ל
-
28/03/1910 - 03/02/1995
הוגו (יהושע) טוכמן
בן ברטה ונחום
נולד ברישה, גליציה, ב-28.3.1910
עלה לארץ ב-1934
נפטר בג' אדר א' תשנ"ה, 3.2.1995
איש פשוט, ישר ונאמן. לא איש מלים וספר, כי אם איש מעשה, אוהב את החיים, אוהב לצחוק ולספר בדיחה, גם קצת לשתות ולעשות שמחה (הספד של נכדו).
נולד למשפחת סוחרים אמידה ברישה, אחד מארבעה בני משפחת שטנדל. בגיל 12 הצטרף לתנועת השוה"צ – מרכז חייו, שם בילה רוב זמנו. גויס לצבא הפולני ושירת שנה ומחצה. באותה עת וגם אחר כך טיפל בהסדרת ניירות עלייה, ארגון חתונות פיקטיביות לא לגליות. המשטרה עלתה על עקבותיו והמשפחה נאלצה לשנות שמה משטנדל לטוכמן.
ב-1934 עלה הוגו לקיבוץ שבקריה וב-1936 חזר לפולין כדי להביא את גנקה, רעייתו. כעבור שנים אחדות נולד בכורם – שאול ובמרוצת הזמן נוספו למשפחה יהודה וחנה'לה, הבת הצעירה. המשפחה הייתה מרכז חייו של הוגו. גם לאחר שעות עבודה רבות רצה להיות מעורב בחיי ילדיו, שוחח, הקשיב, יעץ.
משפחתו של הוגו נספתה בשואה וניצל רק אח יחיד איקה, שהספיק להגיע ארצה. שני האחים קיימו ביניהם קשר חם ואדוק.
הוגו עבד תחילה בבניין, בהובלה, במאפייה. ריכז את המאפייה ועסק בשיווק הלחם. אחרי חיסול המאפייה בקריה ניהל את מחסן התבואות של הקיבוץ. היה חצרן ובסוף תברואן, תפקיד שמילא תקופה ארוכה מטעם המועצה האזורית ואחר כך שנים רבות בקיבוץ. התמיד במלאכתו ולו חלקית בתקופה שבריאותו נפגמה מאד, ראייתו הוגבלה וכוחותיו הלכו והידלדלו.
שנתיים וחצי נאבק עם המחלה הממארת. למרות הקשיים והכאבים, ידע תמיד לחייך אל הסובבים אותו ולספר בדיחה. התקופה האחרונה הייתה קשה במיוחד, עד שלבסוף בשקט, תוך שינה נפרד מאתנו.
יהי זכרו ברוך.
חסר רכיב