חסר רכיב

ילון - אשציה אסתר ז"ל

ילון - אשציה אסתר ז``ל
-
23/07/1908 - 21/11/1970
אשצ'יה ילון (אסתר הוך)
בת בנימין וקלרה
נולדה ברבה-רוסקה, גליציה ב-1908
עלתה ארצה ב-1930
נספתה בתאונת דרכים במבואות עין המפרץ
בכ"ב חשון תשל"א, 21.11.1970
אישיותה המאוזנת של אשצ'יה עוצבה במשפחה, שבה הייתה האם הדמות המרכזית. זאת הייתה אמא מחנכת וידידה, שהקרינה מסגולותיה על הילדים הרחק מעבר לתקופת הנעורים. אשצ'יה תמיד זכרה אותה באהבה והושפעה ממנה באורח חייה.
האב היה פקיד בחברה גדולה ועשה את רוב עתותיו מחוץ לבית. תקופות קשות של מחסור עברו על המשפחה במלחמת העולם הראשונה, כאשר האב גויס לצבא ועול פרנסת 4 הילדים היה מוטל על האם.
את שנות חייה היפות עשתה אשצ'יה בעיר סטריי. כאן למדה בתיכון, כאן מצאה בתנועה את חבריה הטובים, שיצרו חבורה מלוכדת של צעירים נבונים, אשר התסיסו את הקן ויצקו בו תוכן רב-עניין.
בשלהי 1928 עברה המשפחה ללבוב בשל עבודתו של האב. אשצ'יה כבר השלימה אז את לימודיה והחלה מתכוננת לעלייה. בקיץ יצאה להכשרה חקלאית בדוסנוב ואחרי זה ל"ציכי-קונצ'יק". זו הייתה חווה חקלאית – חלוצית, שבה הוכשר "הקאדר" החברתי – חקלאי של קיבוץ ג' ומקום עבודתה של אשצ'יה – הרפת.
הגיעה לקיבוץ ביוני 1930. על חבורת המייסדים עברו אז ימי סער של לבטים פוליטיים וחברתיים. אשצ'יה הייתה מעורבת בחברה, בעלת דעה שנהגה להביעה בחוגי הידידים בלבד. מתמיד נרתעה מלהופיע בציבור, למרות שלא חדלה לעשות בשירותו.
הראשונה שכבשה את העבודה ב"מוזאיקה", התמחתה בה והדריכה עשרות חברות, שעבדו במקום עבודה זה. הייתה חברה בוועד העובדים ומתייצבת במאבקים מעמדיים, שלא חסרו אז. מהמטפלות הראשונות, שדרך ידיה עברו מחזורי תינוקות במשך כמעט שתי עשרות שנים. כשגמרה עם פעוטים עברה כמטפלת במוסד החינוכי. בהפסקות בין קבוצה לקבוצה מילאה תפקידים - ריכוז מחסן בגדים, סדרנית עבודה ומרכזת חדר-האוכל, רכזת וועדות: בריאות, חינוך, חברים וחברה בוועדות אחרות. נטלה משימות בהתאם לצורך השעה ותביעת הציבור. ביצעה את התפקידים השונים בשקט, באחריות, מתוך גישה מאד אישית.
נישאה, הקימה משפחה וניהלה את ביתה באותו נוסח של נתינה ללא חשבונות, בחמימות, בהבנה ובלי לתבוע דבר לעצמה. כך נהגה גם לגבי הבנים שאימצה בביתה. מעברים משפחתיים קשים שנפלו בחלקה העיקו על ליבה, אך לא מוטטו את רוחה. היא מילאה את המוטל עליה במתן עדיפות ראשונה לתפקידה כאם ובלי שים לב למחיר המתחייב ממצבה. המשימה האחרונה שהספיקה למלא היה ריכוז המועדון לחבר. כאם המועדון עשתה עבודתה באהבה והקנתה לה משמעות של פונקציה חברתית אמיתית.
אשצ'יה הייתה מהדמויות האינטלקטואליות, שאינן פוסקות ללמוד. הרבתה לקרוא, לעיין בכתבי עת, להאזין להרצאה, תמיד שואפת להרחבת הדעת.
יצאה ללוות את אחותה לכביש וכאן בתאונה קטלנית, השיג את שתיהן המוות.
הניחה בן – דורון, בנות – מיה וענת, ונכדים.
יהי זכרה ברוך.
חסר רכיב