חסר רכיב

כספי אריה ז"ל

כספי אריה ז``ל
-
12/11/1913 - 07/10/1996
אריה כספי (זילבר)
בן ליבה וקלמן
נולד בסטניסלבוב, גליציה ב-12.11.1913
עלה לארץ ב-1935
נפטר ב-כ"ד תשרי תשנ"ז, 7.10.1996
אריה היה מהאנשים שמשחר ילדותם נאלצו לסמוך על עצמם ובכוחותיהם, ככל שהיו להם, לפלס דרכם בחיים. התייתם מאמו בעודו ילד צעיר ומאז לא זכה לבית של ממש. אביו נשא אשה שנייה, ואריה התגלגל בבתי קרובים וחווה מבשרו ילדות עשוקה. סיים בקושי בית ספר יסודי ונאלץ בגיל צעיר לדאוג לפרנסתו. נשלח ללמוד ספרות. כך עברו נעוריו עד גיל 17.
בעקבות חבריו הצטרף ל"החלוץ", מבלי שהיה לו רקע קודם לציונות ולארץ ישראל. הסתבר כי הצעד הזה גרם למפנה שלם בחייו. אחרי תקופת ביקורים קצרה בסניף המקומי יצא להכשרה לברושניוב וכאן פתח פרשת חיים חדשה. שהה במקום שלוש שנים ופלוגת ההכשרה הפכה לביתו. מצא חברים, עבד במנסרה היה אדם בלתי תלוי שמח בחלקו.
בתום תקופת ההכשרה עלה ארצה עם חבריו בגרעין "המפלס", שהקים מחנהו בכרכור. אריה עבד תקופת מה בפרדס ובמהרה קיבל זוג פרדות אתן עבד כעגלון בהובלות. כאשר התברר כי "המפלס" אינו יכול להמשיך בכרכור כישוב עצמאי, אחרי שפקדו אותו עזיבות רבות, הציעו לו מהתנועה להשלים את עין המפרץ.
ואכן בקיץ 1936 עברה קבוצה של 20 איש לקריית חיים, מקום מושבו של עין המפרץ, באותה עת.
המעבר לא הקשה על אריה, במיוחד משום שהמשיך בעיסוקו המוכר כעגלון, הפעם עם פלטפורמה וזוג סוסים. במהרה הפך לאיש צוות הפלחה, בעת שלקיבוץ היו כבר אדמות, שחכר באזור. אריה היה מי שהוביל את האסיף הראשון מהשדות ומאז המשיך בהובלות ימים ארוכים ורבים משחר עד לילה, כמנהג אותם הימים.
אריה השתלב כיתר חבריו במקום, כעבור זמן נשא את אסתר - חברתו עוד מההכשרה, לאשה, הקים משפחה ובמרוצת השנים נולדו לזוג שלוש בנות – חביבה, הגר ומלכה. ההורים גידלו אותן באהבה ובהרבה תשומת לב וגם אם לא תמיד הסכימו עם החלטותיהן, תמיד תמכו בהן.
יומו הגדול של אריה היה יום עלייתנו להתיישבות, כאשר אריה מוביל את המגדל הארוך, "עיני" השמירה של הישוב הצעיר, שהוקם בו ביום. כך הוא נסע שעות מהקריה עד ל"נקודה" והגיע בשלום.
במרוצת הזמן עזב אריה את הפלחה, עבר למפעל התעשייה הצעיר – י.מ.א, היה חצרן במוסד "נעמן" וגם חבר מזכירות המוסד החינוכי, היה פעמים מספר סדרן עבודה של הקיבוץ.
היה לאריה כוח רצון גדול, אינטליגנציה טבעית של אדם סקרן וצמא-דעת, מנסה להבין, ללמוד, לצבור ניסיון בהיותו מעורב ושותף לעשייה. תמיד מעורה בנעשה סביבו, תופס עמדה ומביע דעה, אדם שאכפת לו מהחברה בה הוא חי.
ב-1984 התאלמן אריה וחייו השתנו, גם בריאותו התרופפה והוא עבר לעבוד ב"עטיפית".
חלה קשה, עבר ל"ביתנו" ונפטר.
יהי זכרו ברוך.
חסר רכיב