חסר רכיב

כץ צבי ז"ל

כץ צבי ז``ל
-
05/01/1907 - 03/12/2001
צבי (השיו) כץ
בן הינדה ומאיר
נולד ברוזבדוב, גליצה ב-7.1.1907
עלה ארצה ב-1935
נפטר ב-י"ח כסלו תשס"ב, 3.12.2001
השיו נולד במשפחה דתית מאד וחובות הדת הוטלו גם על ילדי המשפחה - ארבעה בנים ושתי בנות. המשפחה עברה את תלאות מלחמת העולם הראשונה, ולאחר המלחמה חזרה המשפחה לרוזבדוב בעת הכרזת עצמאות פולין בשנים 1918-1919. חשו את כל אימת האנטישמיות שגבלה באלימות ובהפרדה גזענית (ברכבת לא נסעו פולנים ויהודים בקרון אחד). קמה תנועת הגנה עצמית של היהודים, שהיוו רוב בעיירה ונבנה ארגון קהילתי יהודי, שהקיף תחומי חיים רבים מחינוך ועד עזרה לאנשים במצוקה.
אביו של השיו היה נגר וקיים סדנה בה העסיק שניים-שלושה שכירים.
המשפחה התגוררה בבית עץ אליו חובר בית המלאכה. המבנה נשרף בידי פורעים. במרוצת הזמן בנו ביתם מחדש, התפרנסו בכבוד והקפידו על חינוך ילדיהם. כל הילדים למדו ב"חדר" והמשיכו בבית ספר חילוני - ממלכתי.
אחיו של השיו המשיכו ולמדו בגימנסיה. האב לא תמך ב"התפקרותם" והתקשה לקבל את לימודיהם בישוב סמוך ולא בעיירה. השיו היה צעיר ילדי המשפחה ואת ה"מלחמות" על אורח חיים חופשי, עשו כבר אחיו הגדולים ממנו, שחלקם היגרו לארצות הברית.
היה חבר ב"השומר הצעיר", עשה במושבת מדריכים וניהל קבוצת בנים. בסיום לימודיו בתיכון לא יצא להכשרה, מה שמנע ממנו את הזכות לעלייה. נסע לצרפת בהזמנת אחיו, שלמד שם רפואה. עבד קשה בכפר ורכש את יסודות העבודה החקלאית, עד שהתאפשר לו לעלות לארץ. פנה לעין-המפרץ והתקבל לחברות. בקיבוץ עבר את המסלול של עבודות פיזיות קשות, עזר בנגריה, בעבודות השדה, ואף שימש כשומר שדות. שנים רבות עבד בלול ואף ריכז את הענף.
הקים משפחה עם הלה ונולדו לו מאיר ורמה. משפחתם התרחבה עם נישואי בניהם ולידת הנכדים.
צבי היה איש בעל מזג נוח, מחוייך וליברלי, בעל דעות והשקפות משלו, אך הבין וכיבד דעות של אחרים וראה חשיבות בחופש להביע דעות אלה. עקב אחרי התפתחות הקיבוץ יחד עם הלה, הבין את הכורח בתמורות, בהשכלה לצעירים, בטיפוח הפרטיות במשפחה ולא התקשה לחיות במציאות המשתנה. לאחר מות רעייתו, התקשה לחיות בביתו ועבר ל"ביתנו", בו נפטר בשיבה טובה.
יהי זכרו ברוך.
חסר רכיב