חסר רכיב

להט יעקב ז"ל

להט יעקב ז``ל
-
30/10/1922 - 05/08/2006
יעקב להט (ליקורמן)
בן שמעון ויהודית ליקורמן
נולד בורשה, פולין, 30.10.1922
עלה לארץ ב-1946
נפטר 5.8.2006 י"א אב תשס"ו
יעקב נולד בשנת 1922 בורשה בירת פולין. אביו היה רפד רהיטים ובעקבות משבר כלכלי חזר לעיירת הולדתו קוזניצ'י, שם שיקם את מצבו הכלכלי, היה רפד עצמאי והאם ניהלה את חנות המשפחה.
בעיירה נפגש יעקב עם התרבות היהודית המסורתית – לימוד ב"חדר", שפת האידיש, וביקור בבית הכנסת עד הגיעו לגיל מצוות. הבית היה שומר מסורת וחגגו בו את החגים היהודיים וכן היה סוציאליסטי וציוני בהשקפותיו.
יעקב נמשך ל"השומר הצעיר, לחיים תוססים של צופיות, שירה בציבור, ספורט, לימוד על ארץ ישראל, הקיבוץ, והצטרף לתנועה בגיל 12.
סיים בית ספר יסודי ולא הסכים ללמוד בתיכון. הוא התמסר לעבודה בקן "השומר הצעיר", עזר להוריו בעסקים. היה ברור לו כי המשך דרכו מוביל לארץ ישראל.
המלחמה פרצה והפכה את כל התכניות על פיהן. בעיירה היו הגרמנים והחלו רדיפות ועבודות כפייה של היהודים. האב עשה עסקה עם טכנאי שיניים, לפיה האב נתן לו את דירת המשפחה ובתמורה הוא לימד את יעקב טכנאות שיניים.
ב-1942 נלקח יעקב למחנות עבודה. הוא התגלגל ממחנה למחנה, וגם בהם עסק בטכנאות שיניים. סבל ממכות, רעב, מהמוות שהיה בכל פינה. הוריו נספו בטרבלינקה. ב-1944 הגיע לאושביץ. ב-1945 התחילה "צעדת המוות" ויעקב הגיע לבוכנוואלד, בו שוחרר עם כניסת האמריקאים למחנה.
לאחר המלחמה הצליח להגיע לאיטליה ובה להכשרה של "השומר הצעיר". משם עלה לארץ על גבי ספינת המעפילים "ווג'ווד" . נעצר והועבר למחנה עתלית. משם עבר עם גרעין לגן שמואל. בתקופת מלחמת השחרור היה עם הגרעין בקיבוץ גלאון, ומשם עבר הגרעין לעין המפרץ.
יעקב נשא לאשה את פנינה ונולדו להם שלושה ילדים – מתי, שמעון, אסתי.
עם הולדת נכדיו חש גאווה ושמחה בהם.
בשנות ה-60 היה רכז ביטחון ומא"ז.
רוב שנותיו עסק בטכנאות שיניים. אהב את עבודתו וחש בה הרגשת שליחות.
נזכור אותו בשנות פעילותו הנמרצות, לוקח אחריות ועומד תמיד בכל מה שנדרש ממנו בקפדנות מרבית. אהב את החיים הקיבוציים והיה שלם איתם.
יהי זכרו ברוך.
חסר רכיב