חסר רכיב

מילמן כרמלה ז"ל

מילמן כרמלה ז``ל
-
13/10/1913 - 07/09/1993
כרמלה מילמן
בת שמחה ורפאל ממן
נולדה בקהיר, מצרים ב-1913
עלתה ארצה ב-1951
נפטרה בכ"א אלול תשנ"ג, 7.9.1993
כרמלה נולדה בקהיר למשפחה יהודית מסורתית, משפחת ממן (גלגול של השם מימון), שהמתעניינים באילן היוחסין המשפחתי קישרו אותה לרמב"ם. למרות שסבה היה רב נכבד בקהילה היהודית, היא גדלה בבית שומר מסורת, אך לא דתי אדוק. היא הייתה הצעירה מבין ארבעת ילדי המשפחה: ישראל ורנה – האחים הגדולים, רז'ין אחותה והיא בת הזקונים. בגיל צעיר התייתמה מאביה ונאלצה להפסיק את לימודיה ולעבוד במשרד אחיה, רנה, שהפך למפרנס המשפחה. את רצונה העז ללמוד ולהרחיב אופקיה מילאה באופן חלקי בלבד בחוגים ושעורי ערב, שבהם ביקרה לאחר שעות העבודה.
אחד מלקוחותיו של אחיה היה משה, בן למשפחה ממוצא אשכנזי, שנאלצה להגר מארץ ישראל ולהתיישב במצרים. משה ראה את כרמלה באחד מביקוריו העסקיים אצל האח ולפי עדותו, התאהב בה ממבט ראשון. זמן קצר לאחר מכן הם נישאו ואת כל מרצה ומסירותה כיוונה כרמלה לבניית ביתה החדש, כשותפה לבן זוגה בהקמת מפעל קטן למוצרים משרדיים ובגידול שלושת ילדיהם: יוסף, ארלט (אריאלה) ורלף.
מנעוריה הייתה כרמלה ציונית נלהבת (היא נסעה לביקור בא"י וחזרה נפעמת), ולאחר שנישאה למשה, שהיה יליד יפו, הפכה הכמיהה לארץ של שניהם למשאת נפשם של המשפחה כולה.
ב-1951 עלתה המשפחה ארצה והצטרפה לקיבוץ עין המפרץ. אחרי חבלי הסתגלות קצרים, השתלבה כרמלה בחיי הקיבוץ באופן השלם ביותר. היא קיבלה על עצמה לרכז את ענף הדיאטה, עבודה שראתה בה ייעוד והתמסרה לה בכל ליבה במשך שנים ארוכות. היא התבלטה בתשומת הלב האישית ובאהבה למי שנזקק לשירותיה.
כרמלה הייתה גם מעורה מאד בחיי הקיבוץ ולמרות מגבלות פיזיות, שהכבידו עליה, השתתפה בכל האירועים החברתיים והתרבותיים – בטיולים, במסיבות, במשחקים ובהצגות, בהן התגלתה כשחקנית קומית בעלת כישרון. היא אהבה מאד את חיי הקיבוץ וכשבן אחותה קלמן (אורי) התייתם מהוריו, נאבקה כרמלה על כך שיעלה ארצה ויצטרף למשפחה ולקיבוץ.
עד ימיה האחרונים אפיינו את כרמלה אהבת האדם, האופטימיות העמוקה ושמחת החיים השורשית, שעמדו לה ברגעיה הקשים ביותר.
יהי זכרה ברוך.
חסר רכיב