חסר רכיב

מרום אהרון ז"ל

מרום אהרון ז``ל
-
06/02/1939 - 22/10/2010
אהרון (אהר'לה) מרום (מרשלק)
בן מיקנובה וברוך מרשלק
נולד ברוקיטנו, פולין 12.1.1939
עלה לארץ ב-1947
נפטר 22.12.2010, ט"ו טבת תשע"א
אהר'לה נולד ברוקיטנו ב-1939 לאמו מיקנובה ואביו ברוך. התייתם מאמו כשהיה תינוק בן חצי שנה, והמשפחה עברה לרובנה לטיפולה של הסבתא.
אהר'לה היה בן הזקונים, האח הבכור - מישקה, אח נוסף הוא מרדכי והייתה עוד אחות שנרצחה בפוגרום ברוקיטנו.
עם פרוץ מלחמת העולם השנייה נדדה המשפחה אל תוך רוסיה והתיישבה בקולחוז. האב גויס לצבא האדום ואהר'לה ואחיו מרדכי נמסרו לבית יתומים, מישקה הצטרף לפרטיזנים. הם סבלו שם רעב וסבלו מאלימות בבית ילדים בקולחוז ליד הוולגה, אך שרדו. האב ברח מהיחידה שבה שירת והצליח להגיע לקולחוז, נתפס והוכנס לבית סוהר. הוא ניצל בגלל מקצועו – חייט, פרוון.
לאחר המלחמה נדדה המשפחה לפולין בתנאים קשים ביותר והגיעה לסוסנוביץ'. בסוסנוביץ' נקשר הקשר עם "השומר הצעיר" והמשפחה הוברחה לגרמניה, שבה החלה התארגנות לקראת העלייה לארץ. האב נישא בשנית ונולדו לו עוד שלושה ילדים.
אהר'לה הגיע לעין המפרץ ב-1947 מעט לפני פרוץ מלחמת השחרור והוא רק בן שמונה. נקלט בקבוצת "זית". בהתחלה היו קשיים גדולים בקליטה, אך אהר'לה לאט, לאט השתלב בין בני הקיבוץ שבקבוצה.
לאחר הצבא נישא למזל ונולדו שתי הבנות – רויטל וענבר. נישואיו למזל לא נמשכו ואהר'לה נישא בשנית לנעמי. נולדו לו הבנות יעל וימית. נעמי הביאה איתה את עופר בנה למשפחה.
אהר'לה עבד ברפת, פרדס, חצרנות ובמפעל י.מ.א. היה פעיל בועדות בעיקר בועדת תרבות.
לאחר הצבא חיפש אהר'לה כיוונים של למידה. תמיד נמשך לעיסוק במלאכות והחליט ללמוד פיסול אצל רודי להמן וכן קרמיקה. לאחר מכן לימד במכון לאמניות בגבעתיים (שבו גם למד קודם לכן).
התלבט בנושא האמן בקיבוץ, באופיו של החיבור בין האמן עם הקיבוץ, תרומת האמן לקיבוץ. אמר:"כיון שאני רואה את עצמי כחלק מהחברה, אני רואה מחויבות שאני חייב לתרום גם משהו בכיוון הזה".
היה גאה בבנותיו וסבא גאה לנכדותיו, אותן ליווה בהרבה אהבה.
כתבה רויטל: "הנשמה אצלך הייתה טהורה כל כך, כמו גם העקשנות, כמו ילד קטן שנכנס עם הראש בקיר... הענקת לכל דיכפין כל מה שיכולת, בלי חשבון, באהבה, בעבודות, בעזרה ותמיכה".
יהי זכרו ברוך
חסר רכיב