חסר רכיב

עומר רבקה ז"ל

עומר רבקה ז``ל
-
07/12/1923 - 04/02/2014
רבקה עומר
בת יהודית ויחיאל גבירץ
נולדה 7.12.1923 בקובל, פולין
עלתה לארץ 1947
נפטרה 4.2.2014

רבקה נולדה בעיר קובל, עיר מחוז בוולין במזרח פולין. למשפחה היו ארבעה ילדים – שתי אחיות בוגרות, רבקה ואח תאום. האב היה פועל בניין והאם עקרת בית. המשפחה חיה בצמצום וכבר מגיל צעיר ילדי המשפחה היו צריכים לעזור בפרנסת המשפחה.
בעיר קובל למדה רבקה בבית ספר יסודי שלמדו בו יהודים בלבד. הקהילה היהודית הייתה פעילה וטיפלה בכל הדרוש ליהודי המקום.
ב-1940 נכנסו הרוסים לפלך וולין. רבקה נכנסה לתנועת הנוער הסובייטית, הקומסומול והציעו לה לנסוע לרוסיה לחארקוב, ללימודי מסחר. רבקה מאד שמחה להצעה זו, יצאה לחארקוב והייתה מאושרת.
הגרמנים החלו להתקרב לחארקוב ולרבקה היה ברור שקובל כבר נכבשה ע"י הגרמנים. עם זאת החליטה להישאר בחארקוב ולא לחזור הביתה. משם החלה להתקדם לתוך רוסיה למקומות שהגרמנים לא הגיעו אליהם והגיעה עד אורל. עבדה בעבודות חקלאיות בקולחוז במשך שעות רבות וקיבלה בתמורה מעט אוכל.
לקראת החורף נשלחה לעבודה בבניין. לאחר מכן עבדה במפעל של קארביד בריסוק הקארביד שהוצא מהתנור. רבקה מספרת שאף פעם לא שבעה מהאוכל המועט שקיבלה.
לאחר השחרור התברר לה שכל בני משפחתה מתו בגטו בקובל. רבקה לא רצתה לחזור לעיר מולדתה. חזרה לפולין ובחרה להצטרף לקיבוץ של "השומר הצעיר". חברי הקיבוץ נשלחו לעבודות שונות בסביבה. רבקה עבדה בחווה שבה טיפלה בפרות.
שהתה בקיבוץ "מסדה" (בעיר ביֶלַבָה) עם שני אחיו של אריה, הכירה את אריה וב-1946 התחתנו בדרכם לארץ. הפליגו על האוניה "שאר ישוב" שהגיעה הישר לקפריסין. בנה הבכור, יחיאל נולד שם. בקפריסין שהתה המשפחה מספר חודשים ועלתה לארץ. לאחר מספר תחנות בארץ הגיעו לעין המפרץ.
רבקה התחילה לעבוד במטבח. לאחר זמן היה צריך עובד לרפת והיא הציעה את עצמה לעבודה זו. התמידה ברפת במשך 17 שנים ובתקופה זו נולדו גם ילדיה – יעקב, גדעון וגיל.
כשהילדים היו קטנים, התברר שאריה חולה קשה בסוג של שחפת. הוא שהה כמעט שנה בבית לוינשטיין, קיבל תרופה חדשה, שרק פותחה וניצל. זו הייתה תקופה מאד קשה עבור רבקה שבה היה עליה לגדל לבדה ארבעה ילדים קטנים ולהמשיך בעבודתה.
מהרפת עברה לעבוד בלול ובו עבדה 15 שנים. משם חזרה לעבוד במטבח. הייתה עובדת מסורה ולא נרתעה מעבודה קשה.
רבקה הייתה אשה טובה ונאמנה לחבריה, מסורה ואוהבת לבעלה, אם חמה לבניה, לכלותיה, סבתא נהדרת לנכדיה.

יהי זכרה ברוך.
חסר רכיב