חסר רכיב

פוקס פרידה ז"ל

פוקס פרידה ז``ל
-
16/05/1885 - 18/01/1971
פרידה פוקס – מרפלד
בת מרים וחיים-הירש
אמו של פינק פלד
נולדה בקסרנה, פולין ב-16.5.1885
עלתה ארצה ב-1935
נפטרה ב-כ"א שבט תשל"א, 18.1.1971

פרידה פוקס נולדה למשפחה יהודית כפרית, שהתפרנסה מבית מרזח קטן. באותו הכפר נישאה והקימה ביתה. כאן גידלה את ארבעת ילדיה והמשיכה לעבוד עם בעלה בפונדק הכפרי. בפרוץ מלחמת העולם הראשונה, גויס בעלה לצבא ושם חלה קשה. כל מאמציה לשחררו עלו בתוהו. כן נכשל ניסיונה של אמא פוקס להימלט עם ילדיה לווינה, כפי שעשו יהודים רבים בתקופה זו. הרוסים הקדימו להגיע לאזור והמשפחה נאלצה לחזור על עקבותיה.
בתום המלחמה ועם שובו של בעלה, ניסו לשקם את מקורות פרנסתם אך לא הצליחו והחליטו לחפש מזלם בלבוב. כאן פנו למסחר, פתחו חנות אך המזל לא האיר להם פנים. באותו הזמן נפטר הבעל והאם נשארה עם 4 ילדים רכים, כשנטל הקיום והחינוך כולו על שכמה.
הילדים למדו, פינק הצטרף לתנועה וחרף התנגדותה, החליט לעלות ארצה. במרוצת הזמן התברר כי היה זה פתח להצלת המשפחה והבטחת העתיד. פינק עזר לאחיותיו להגיע לארץ וב-1935 העלה גם את אמו.
בואה לארץ הביא תמורה מכרעת בחייה. היא נמצאה במצב של תלות בילדים. היה זה שינוי דרסטי וקשה עבורה, בייחוד בשנים שהמצב הכלכלי היה קשה, הפרנסה לא הייתה מצויה והיא חשה אי-נוחות רבה.
המצב השתפר במלחמת העולם השנייה, אז השיגה עבודה בתפירה מחוץ לביתה ורווח לה מבחינת הרגשתה האישית.
ברבות הימים ביקשה לעבור לקיבוץ, כאן חשה עצמה יותר עצמאית וחופשיה בדירתה שלה. מאז 1950 חיה אתנו, מצאה עבודה קבועה בתפירה ועשתה בה חייל, השתלבה בחברת ההורים וזכתה לדאגה ולתשומת לב מצד ילדיה ומשפחותיהם. אשה חסונה שהתמידה בעבודה, ניחנה בחוש בריא וידעה למצות את האפשרויות שהתנאים זימנו לה. חזתה בכל מופע בקיבוץ, קראה, ביקרה את ילדיה הקפידה מאד על חיצוניותה וטיפחה את דירתה.
נפטרה בשיבה טובה וסביבה משפחתה המסועפת.
 
יהי זכרה ברוך. 
חסר רכיב