חסר רכיב

פורטר בבה ז"ל

פורטר בבה ז``ל
-
10/06/1915 - 19/01/2007

בבה פורטר  
בת פרומה וזאב אלפרוביץ'
נולדה בוילנה ב-10.6.1915
עלתה לארץ ב-1934
נפטרה 19.1.2007 כ"ט טבת תשס"ז


בבה נולדה בוילנה ב-1915. בהיותה ילדה, עברו הוריה, היא ואחותה מירה (אמו של אורי לויתן) לקובנה. האב היה סוחר והבית היה אמיד. הוריה שילבו ציונות עם שמירה על מסורת יהודית. יחסה של בבה למסורת היהודית היה שילוב של סקרנות עמוקה ושאיפה לידע והבנה, יחד עם כפירה חד-משמעית בכל הקשור לדת.
בבה ואחותה למדו בבית ספר פרטי יהודי שהיה, לדבריה יוצא דופן ברמתו החינוכית, בפתיחותו, ביחסי הרעות בין המורים והתלמידים. שפת הלימוד הייתה עברית.
הוריה התנגדו להצטרפותה לתנועת "השומר הצעיר", כיון שידעו שהתנועה חינכה לעלייה לארץ, והחלטה זו הייתה קשה להם. היא לא ויתרה והלכה בהסתר לפעולות בקן.
החלטה זו של ההורים הייתה קשה לבבה וכך גם פעילותה, שנעשתה בהסתר, ועל חלקה ויתרה כיון שלא יכולה הייתה השתתף בטיולים, במחנות. בבה סיימה את לימודיה, נבחנה בבחינות הבגרות ורצתה מאד להמשיך וללמוד באוניברסיטה. התנועה החליטה שבוגריה לא ימשיכו בלימודיהם אלא יעלו לארץ ובבה נשמעה לצו התנועה.
ב-1934 עלתה לארץ יחד עם הגרעין אליו הייתה שייכת, שהתארגן בעין המפרץ והיה אמור להקים את רמת השופט. בעין המפרץ הכירה את הוליש והקימה איתו משפחה.
לבבה היה רצון חזק וראתה בעבודות הקשות את המימוש של עצמה. כך שרדה את העבודות הקשות בהן עבדה מאז עלייתה לארץ. עבדה בריצוף, במוזאיקה ובקיבוץ עבדה במכבסה ובנוי. 
הייתה בין הנשים הראשונות ב"הגנה", עברה קורס ארצי למפקדות ואף הדריכה בנות בחניתה.
מילאה תפקידים רבים בקיבוץ – מזכירה, חברת מזכירות, רכזת תרבות, ריכזה את חוגי הספרות בקיבוץ במשך שנים. הייתה חברה בוועד הפועל של הקבה"א.
לבבה הייתה ביקורת רבה על הקיבוץ, אך ביקורת זו נבעה מאהבה, ממעורבות, מאכפתיות.
הייתה מאד מעורבת בכל הנוגע לבניה וגידלה אותם באהבה רבה. גם לאחר שהתאלמנה, המשיכה לדאוג לכל צרכיו של בנה, יואב.
נזכור אותך בבה, כאשה משכילה, ואמיצה, חיונית ומיוחדת בנוף הקיבוצי שלנו.

 

יהי זכרה ברוך. 


חסר רכיב