חסר רכיב

פלד פנחס (פינק) ז"ל

פלד פנחס (פינק)  ז``ל
-
05/05/1908 - 25/09/2001
פינק פלד (מרפלד)
בן צבי ופרידה
נולד בקרסני, גליצה - ב-5.5.1918
עלה ארצה ב-1930
נפטר ב-ח' תשרי תשס"ב, 25.9.2001

פינק הוא מאחרוני הגרעין המייסד של קיבוץ ג' גליציה.
פינק נולד בעיירה קטנה במזרח פולין, במשפחה רבת ילדים. מצבם הכלכלי היה טוב, אך תהפוכות המלחמה אשר עברו על העיירה, בין כובשים רוסיים ואוסטרים, גרמו להם לאובדן פרנסה, והם נאלצו לנדוד לעיר הגדולה לבוב לבניית קיומם מחדש. פינק גדל בבית לא דתי, אך קודים של הקהילה היהודית בכפר חייבו תפילה בבית הכנסת, קיום בר מצווה וכיו"ב. הוא לא נתקל אישית באנטישמיות.
על ציונות ופלשתינה ונושאים אלה שמע עם הגיעו לגיל שמונה עשר, בעת שהצטרף ל"השומר הצעיר" בלבוב, עבר לבית ספר מקצועי ומשם להכשרה בנדבורנה.
היה בין ראשוני העולים של קיבוץ ג', שהתארגן בהכשרה, הגיע למחנה אוהלים בבת גלים, בתקופה של חוסר עבודה קשה, חוסר פרנסה עד גבול הרעב (הוא זוכר שלראשונה חילקו לחם במנה). עבד בכל עבודה מזדמנת - בכביש, בנמל - בשובר הגלים שבנו אז, בעירייה וכל יתר עבודות מפרכות שהכבידו על "חלוצים" עולים חדשים, שמזה לראשונה טעמו את החמסין ואת עול העבודה הפיזית.
היו תקופות שעבד בשירותים ובשלב מסוים נשלח ללמוד סנדלרות. למד לתקן ולייצר נעליים (לא קנו נעליים, עשו בבית).
מבת גלים עבר הקיבוץ לקריית חיים ובה הוקמה הרפת הראשונה, במסגרת משק העזר. פינק צורף לצוות, המשיך בענף עוד מספר שנים בתקופת העלייה להתיישבות, גם ריכז אותו עד שנת 1942.
עם פרוץ מלחמת העולם השנייה גויס לצבא הבריטי בגדוד תותחנים להגנת החופים. כאן לראשונה חש את האנטישמיות ביחסם של שותפיו לצבא. עברו עליו כמעט חמש שנים בשירות.
חזר לקיבוץ המשיך בעבודתו ברפת עוד למספר שנים. ומ-1957 עבר להנהלת חשבונות עבודה בה התמיד שנים.
עוד במחצית שנות ה-30 נשא לאשה את שנקה הלפרן. לא נולדו להם ילדים והזוג ביקש לאמץ ילד. אימצו את מיכה והוא זכה להרבה אהבה וטיפול מסור של הוריו.
אחרי ששנקה חלתה ונפטרה, פינק המשיך בקשריו העמוקים עם הבן, שהיה קרן אור בחייו הבודדים.
עם חלוף הזמן, תש כוחו, איבד שמיעתו ועבר ל"ביתנו" שם שהה עד סוף ימיו.
זכה ליחס וטיפול חם של המשפחה, אך ניתוקו מהסביבה וירידתו הגופנית נטלו ממנו את טעם החיים. כאן נפטר והוא בן תשעים ושלוש.
הביוגרפיה של פינק משקפת במידה רבה את תולדות הקיבוץ, מראשיתו בהכשרת נדבורנה, דרך כל המעברים הדרמטיים - משבר אידיאולוגי, מות חבר ראשון והיוולד הילד הראשון והעלייה להתיישבות.
 
יהי זכרו ברוך. 
חסר רכיב