חסר רכיב

פנדלמן פרדז'יה ז"ל

פנדלמן פרדז'יה ז``ל
-
14/02/1910 - 23/05/1995
פרדז'יה פנדלמן (שמיטקובסקה)
בת רחל ושלמה
נולדה בוורשה, פולין ב-21.2.1910
עלתה ארצה ב-1936
נפטרה ב-כ"ט תשרי תשנ"ה, 23.10.1995

פרדז'יה נולדה בוורשה במשפחה בת 5 ילדים – ארבע בנות ובן. האב עסק במסחר, האם הייתה עקרת בית. מצבם הכלכלי היה טוב עד אחרי מלחמת העולם הראשונה עם התגברות האנטישמיות בפולין.
המשפחה קיימה את נוהגי הבית היהודי, לא חרדי. היה עיתון באידיש ובפולנית וכך גם השפה – ההורים דיברו אידיש והילדים דיברו ביניהם ועם האם, בפולנית.
פרדז'יה סיימה את בית הספר היסודי ועברה לתיכון, אך עם מותו הפתאומי של האב נאלצה להפסיק לימודיה ולעזור בפרנסת המשפחה, שנותרה ללא אמצעי קיום. היא קיבלה עבודה במתנ"ס אליו הגיעו ילדים במצוקה, והיא העסיקה אותם מספר שעות אחה"צ בעזרה בלימודים ובילוי. מאז הפך הטיפול בילדים למקצועה העיקרי, כולל תקופות ארוכות של חיים בקיבוץ.
בגיל 14-15 הצטרפה פרדז'יה ל"השומר הצעיר". היה אז בוורשה קן גדול ותוסס עם פעילות מגוונת, מחנות קיץ וחורף, מפקדים ותהלוכות מפורסמות של ל"ג בעומר, ימי ספורט. הווי רענן המעניק חוויות עשירות לחניכיו.
עם הזמן עלה על הפרק עניין העלייה ארצה וקודם לכך, הכשרה, ממנה נאלצה פרדז'יה לבקש שחרור חלקי בשל חובתה למשפחתה, וכך קוצרה שהותה בהכשרה לחודשיים. אך עדיין עברו שנים רבות עד אשר פרדז'יה יכולה הייתה להחליט על מימוש רצונה לעלות. בינתיים עלו מרבית חבריה בקיבוץ "במסילה", ארצה והקשרים עם התנועה מעט התרופפו. היא נותרה אחרונה, כשלפתע הגיעה הודעה דחופה מההנהגה, כי תוכל לעלות במסגרת "פיקציה" (נישואים פורמליים לשם תעודת עלייה), אם תשיב בחיוב תוך 3 ימים. עמדה בפניה החלטה קשה - להשאיר את האם ללא אמצעי קיום? התלבטה והחליטה, הבטיחה לאמה לעזור מהארץ ובינואר 1936 הגיעה לעין המפרץ, כאן היו כבר חברי קיבוצה, אלה שלא התקבלו ל"מסילות".
עברו עליה התלאות של הסתגלות לתנאים הקשים של קיבוץ על חולות קריית חיים. כעבור זמן קצר נישאה ליעקב ואחרי מספר חודשים ביקשה עזרה כספית לאמה בוורשה. כיון שלא ניתנה לה העזרה, עזב הזוג את הקיבוץ, התיישבו בחיפה, התפרנסו היטב ויכלו לסייע לאמא. יעקב לא היה שלם עם אורח חיים זה, הם התגעגעו לקיבוץ.
ב-1939 פרצה מלחמה, הקשר עם המשפחה נותק ולא היה ידוע מה עלה בגורלם. בינתיים נולדה אילנה וב-1940 החליט הזוג לחזור לקיבוץ, דווקא בעת התקפות האיטלקים על חיפה. הביאו לקיבוץ שתי מתנות – את ילדתם הבכורה ופסנתר. השתלבו במהרה, שניהם עבדו בביח"ר "נעמן". פרדז'יה אהבה את העבודה בקרמיקה בעלת האופי האמנותי. לאחר שנולד איתמר ואחריו גליה, חזרה פרדז'יה לעבוד בבית.
שנים רבות עבדה בחינוך, טיפול בילדים ובמרוצת הזמן מילאה שורה של תפקידים - הנהלת המטבח, ריכוז מחסן החינוך, ריכוז בריאות ילדים. עם הקמת י.מ.א עבדה שם כמזכירה כ-15 שנים.
מצבה הבריאותי היה קשה במשך מספר שנים, המצב החמיר והיא אושפזה. נפטרה לפתע על סף שובה הביתה.
 
יהי זכרה ברוך. 
חסר רכיב