חסר רכיב

פרידמן פולה ז"ל

פרידמן פולה ז``ל
-
29/03/1911 - 08/03/1991
פולה פרידמן
בת זאב וצציליה
נולדה בקרקוב, גליציה ב-29.3.1911
עלתה ארצה ב-1933
נפטרה בכ"ב אדר תשנ"א 8.3.1991

קו אופייני באישיותה של פולה היה כושר מנהיגות. תכונה זו רכשה, כנראה בבית הוריה, שעה שהתייתמה בגיל ארבע עשרה מאמה ומאז ניהלה את הבית. היא הייתה הצעירה במשפחתה המסועפת בת שישה ילדים. מצבם הכלכלי היה טוב והפעילות הציונית הייתה מקובלת על בני הבית. האחים שלה היו חברים בארגונים ציוניים. עם זאת, לא העניקו לגיטימיות להצטרפותה של פולה לתנועת השוה"צ. ואילו היא לא נרתעה, ידעה בדיוק את המטרה שבחרה בה – העלייה והקיבוץ, ואליה חתרה בנחרצות. למדה את מקצוע התפירה כדי להכין עצמה לעלייה. יצאה להכשרה בברושניוב ופה באו לידי ביטוי כישוריה הארגוניים בתפקידים שנטלה – ריכוז קניות, ריכוז מטבח וועדת בריאות.
בהגיעה לקיבוץ השתלבה מהר. תחילה עבדה במטבח ועם הזמן פיתחה יוזמות בתחומים בהם גילתה זיקה.
באותה העת הצטרפו חברינו ל"הגנה". פולה למדה עזרה ראשונה והייתה חברה בוועדת הביטחון לקראת עלייתנו להתיישבות.
בפרק שהותנו בקריית חיים רשמה לעצמה שורה של פעילויות – ריכוז המאפייה המשותפת ולאחר מכן עבדה וניהלה את הצרכנייה בקרית חיים במשך שבע שנים. בתום התקופה פנתה לעבוד בטיפול בילדים, תחום חדש עבורה שגם בו גילתה רגישות, עצמאות בגישה והתמדה. פנו אליה מהקיבוץ הארצי לקבל ריכוז הבריאות של התנועה. השיבה בחיוב, ויצאה לתחום פעולה חדש ומרתק. לאחר שנתיים של פעילות חזרה שוב לתקופת מה הביתה ואז הציעו לה את ריכוז בתי ההבראה של הקבה"א. גם את התפקיד הזה נטלה ברצון, מצאה בו שדה פעולה התואם את כישוריה, פיתחה יוזמות וקשרים והתמידה כאן עשר שנים רצופות.
בסיום הפעילות, חזרה הביתה אל מקצוע הנעורים שלה – לתפירה ובזה עסקה ממש עד יומה האחרון.
בקיבוץ פעלה בתחומי הבריאות, וועדת חברים חברה בוועדות שונות במשך שנים רבות.
פולה לא הקימה משפחה משלה. היה לה קשר שוטף עם בני האחים וקרובים בארה"ב וכן עם ידידים קרובים בקיבוץ ומחוצה לו. ערנית ומעורבת בחברה עד הסוף.
 
יהי זכרה ברוך. 

חסר רכיב