חסר רכיב

פרנקל יוסף ז"ל

פרנקל יוסף ז``ל
-
01/01/1908 - 23/01/1982
יוסף פרנקל
בן חיה ואליעזר
נולד בצ`ורטקוב -פולין- 1.1.1908
עלה ארצה ב- 1933
נפטר בכ"ח בטבת תשמ"ב- 23.1.1982

יוסף נתייתם מאביו בגיל צעיר, בעודו נער בן 13. מאז נפל עול פרנסת אמו ואחותו בעיקר עליו.
הוא עבד כנער שליח בחנות ולאחר מכן למד שם שרברבות והחל להשתכר יותר טוב. בתקופה זו הצטרף יוסף לתנועת "השומר הצעיר" אף שלא יכול היה להשתתף בכל הפעילויות והחוויות בגלל צרכי הפרנסה, התערה בחיי הקבוצה והיה פעיל בה, שמח וטוב לב. התבלט כשחקן מצטיין בשח-מט והיה השחיין המהיר בקבוצתו.
למרות הקשיים בבית לא ויתר ויצא להכשרה בברושנוב, שם רכש ידידים וחברים. תוך עבודתו במנסרה התגלה כפעיל זריז, חרוץ וקפדן. כעבור מספר חודשים נאלץ להפסיק ולחזור הביתה כדי להמשיך והבטיח את פרנסת משפחתו.
התחנה המשמעותית הבאה בחייו של יוסף הייתה העלייה ארצה, לקבוץ שבחיפה, בבת-גלים. כמו כולם עבד בבניין, בנמל, בכל מקום אליו נדרש. עם רכישת המשאית החל לעבד כעוזר נהג, בהובלת חומרי בניין חול ומרצפות שהועמסו בידיים וכך גם נפרקו על ידי הנהג ועזרו. הצמד שלמה ויוסף הספיקו לעשות עד עשר הובלות ביום, דבר שהיה כמעט בלתי אפשרי! לאחר זמן מסוים היה יוסף לנהג עצמאי והמשיך לעבוד בנהגות שנים רבות בקואופרטיב "הקו" כמוביל חומרים ומרצפות מ"נמליט". בתקופה מסוימת עבד כנהג מתאם בבית-ההבראה של הקבה"א ואחרי שנים רבות שימש כנהג המשק. נאמנות ודייקנות שאפיינו אותו נשמרו בכל מעשיו לאורך דרכו בחיים.
יוסף הקים משפחה עם חיה ז"ל, היה אב אוהב ודואג , ככל שזמנו איפשר לו. ב1944 הוכתה המשפחה הקשה במות חיה שהייתה אז רק בת 35. מאז האסון חל בו שינוי יסודי, עצוב ומסתגר בתוך עצמו, היפנה בעיקר את מרצו לילדיו הקטנים. ידע לאפות עוגות ודברי מתיקה כדי לשמח אותם, לצד כל יתר חובותיו ובראש כולן עבודתו שהחשיב מאוד. גם לאחר שחלה באסטמה המשיך בנהגות, אך משגברה המחלה פנה לתעשייה שלנו בי.מ.א. ובשנים האחרונות עבד במטבח. באחרונה, כאשר תריסי דירתו היו פתוחים- היה זמן סימן שהוא בבית. סגורים הריהו בבית-חולים. עד ימיו האחרונים מקור שמחתו הגדולה היו ילדיו ונכדיו שכה דאג להם. נפטר אחרי סבל רב.
הניח – בן אורי, בת – נועה ובני משפחותיהם.
 
יהי זכרו ברוך
חסר רכיב