חסר רכיב

פרצובסקי רינה ז"ל

פרצובסקי רינה ז``ל
-
27/08/1912 - 10/10/2005
רינה פרצובסקי
בת נחום ולאה פרצובסקי
נולדה בסטניסלבוב, פולין 27.8.1912
עלתה לארץ ב-1937
נפטרה 10.10.2005 ז' בתשרי תשס"ו

רינה נולדה בסטניסלבוב שבפולין לבית אוהב, חופשי ופתוח. המשפחה התפרנסה מבית קפה ששרת את האיכרים הפולנים.
האם עזרה בפרנסת המשפחה וגם ניהלה את הבית בכישרון גדול. רינה העריצה את אימה וסיפרה שהייתה אשה מוכשרת, יפה ומעניינת, שהסתדרה עם כולם ומאד העריכו אותה. במשפחה היו עוד שני בנים – יולק ובוניו.
כשרינה הייתה בת 11 נפטר האב והאם הייתה זו שפרנסה ודאגה לילדים.
הצטרפה לתנועת "השומר הצעיר" בגיל צעיר ומספרת שבו עוצב אופייה וערכיה כאדם מה שהשפיע רבות על דרכה בחיים.
ב-1937 עלתה לארץ והגיעה לעין המפרץ. העבודה הייתה קשה לה, אך היא לא ויתרה ועבדה שכם אחד עם הבחורים בבנייה ובסלילת כבישים. עם העלייה על הקרקע דרשה להצטרף לחברים שהתיישבו בנקודה ושמרה במגדל השמירה במשך שעות רבות.
ב-1942 הצטרפה לחיל הנשים A.T.S ושרתה כאחות בבית חולים צבאי. נדדה עם בית החולים למצרים, איטליה ויצרה קשרים עם אנשי הבריגדה היהודית ונוער יהודי.
עם תום המלחמה התגייסה לפלמ"ח ואחר כך הועברה כקצינה לחיל הים. סיימה את לימודיה והוסמכה כאחות.
חזרה לקיבוץ ועבדה כאחות במקומות שונים – באחיהוד, במעברת משמר הים, ובמעברת נפוליון. חשה תחושה של שליחות בעבודתה עם העולים.
ב-1949 ילדה את בתה עירית וזכתה לנכדים אותם אהבה וטיפחה.
רינה הייתה אשה מאד יצירתית והצטיינה בשירה, תיאטרון, ולאחר מכן שנים ארוכות עסקה בציור. הציגה בתערוכות רבות את ציוריה וזכתה לשבחים רבים. ב-1986 התקבלה כחברה באגודת הציירים והפסלים והפכה לציירת מוכרת בארץ.
כותבת רחלי גזית:" את אישיותה של רינה קשה לתמצת בכמה מלים: היא חייתה את חייה בדרכה שלה, שלמה עם עצמה, לא נכנעת למוסכמות חברתיות, בולטת בלבוש הבוהמייני שלה, בוטחת בדרכה, מלאת חיים וססגונית, עם אש פנימית בעלת עצמה".

יהי זכרה ברוך.

חסר רכיב