חסר רכיב

צור גוסטה ז"ל

צור גוסטה ז``ל
-
30/12/1912 - 05/12/2001
גוסטה צור
בת צביה ומשה נוימן
נולדה בשידלובצה - פולין - ב-30.12.1912
עלתה לארץ ב-1933
נפטרה ב-כ' כסלו תשס"ב - 5.12.2001

גוסטה נולדה בבית משפחה דתית כפרית, בשידלובצה. בעקבות מלחמת העולם הראשונה עברה המשפחה לפרבוז'נה, עיירה קטנה במזרח פולין. למשפחה היו ששה ילדים - שלוש בנות ושלושה בנים, כאשר גוסטה הייתה הצעירה בהם. אחדים מהאחים הבוגרים היו נשואים וחיו מחוץ לבית ההורים. האב היה סוחר תבואות והמצב הכלכלי של המשפחה היה טוב. היחסים בין הבנים היו טובים, האווירה נינוחה. שפת הדיבור הייתה אידיש והעיתון שקראה המשפחה – "היינט", היה אף הוא בשפה זו.
גוסטה למדה בבית ספר יסודי, בבית ספר ממלכתי פולני בו המורים ברובם היו נוצרים. אחר הצהרים למדו הבנות היהודיות עברית ומכתה ז' למדה גוסטה הנהלת חשבונות. ידיעותיה במקצוע זה עזרו לה בהנהלת חשבונות העסק של המשפחה. זכתה לתואר "בולשביק" כאשר הגנה על זכויות האיכרים איתם סחר אביה.
הצטרפה לקן של "השומר הצעיר" בהשפעת חברותיה. מצאה בו עניין וטעם, חרף התנגדות עזה של הוריה (לא מסיבות דתיות כיון שלא היו דתיים קיצוניים). בגיל שבע עשרה ברחה מן הבית להכשרה חקלאית והתכוננה לעלות לארץ בהקדם. שנתיים לאחר מכן יצאה להכשרה בבורושניוב, שם כבר היו חבריה מקיבוץ "המפלס". כעבור חודשים אחדים נישאה ב"פיקציה" והגיעה ארצה במסגרת הגרעין שנקלט בעין-המפרץ.
כאן התקשרה לשמחה ראוך ונשארה בעין-המפרץ, כאשר הגרעין אליו השתייכה יצא להקים קיבוץ צעיר. כעבור זמן נולדו לה תאומות - נעמי וזהרה (שחלתה ונפטרה בעודה תינוקת). לאחר זמן התגרשה משמחה.
על סף מלחמת העלום השנייה נסעה לביקור משפחתי עם נעמי התינוקת בפרובוז'נה ובקושי הצליחה לחזור, לאחר שבועות אחדים. התקשרה עם לוי צור ונולדו לה שני ילדים - יאיר וחובב. זכורה לה תקופת "גלות" במרחביה אליו הועברו הילדים מחשש של הפצצות האיטלקים.
גוסטה עברה עם הפלוגה להתיישבות, ניהלה את המטבח ולאחר מכן ריכזה את מטבח הילדים. הייתה חברה בוועדות שונות. למדה סריגה במכונה והכשירה לכך את דינה.
כשבריאותה נפגמה עברה לעבוד במחסן בגדים ואף ריכזה את הענף. הייתה נפש טובה וידידותית שהשתדלה תמיד לעזור לכל הזקוק לעזרה.
בשנים האחרונות שהתה ב"ביתנו" וזכתה לטיפולו המסור והאוהב של לוי. נפטרה בגיל שמונים ותשע, מוקפת במשפחתה הגדולה.
 
יהי זכרה ברוך. 

חסר רכיב