חסר רכיב

קייטש צפורה ז"ל

קייטש צפורה ז``ל
-
25/12/1909 - 25/05/1991
צ'יפקה (צפורה) קייטש (שפיגל)
בת יונה ופפה
נולדה בשוצמנובקה, גליציה ב-25.12.1909
עלתה לארץ ב-1930
נפטרה ב-י"ב סיון תשנ"א, 25.5.1991
 
צ'יפקה נשארה אשה יחידה בחבורת המייסדים הראשונים שלנו. הייתה פעילה ומעורבת במערכת החברתית של הקיבוץ שנים רבות עד שחלתה. מצב זה הכתיב לה שינוי יסודי באורח חייה.
צ'יפקה הייתה בתם היחידה של הורים שחיו בכפר. האב היה מנהל חווה ומצבם הכלכלי היה טוב מאד. היא גדלה בתנאים נוחים בבית שהעניק לה חום ופינוק. עם גיוסו של האב למלחמת העולם הראשונה, העתיקו ביתם לצ'ורטקוב, לשם חזר האב בתום המלחמה, כשהוא נכה ונאלץ לבנות לו פרנסה חדשה. פתח חנות לבולים.
בגיל צעיר מאד "אורגנה" צ'יפקה לתנועת "השומר הצעיר", מצאה קן הומה נעורים והווי והיא נסחפה לתוכו בהתלהבות. ההורים תמכו בה בקטע זה, ביודעם שמיטב הנוער התרכז בשוה"צ, אך שללו מכל וכל את רעיון העלייה ארצה, הרי הייתה בתם היחידה.
צ'יפקה לא וויתרה על "הגשמה", ועם כל הצער והכאב נפרדה מההורים ועלתה ב-1930 לקיבוצה – קיבוץ ג', שהקים אוהליו הראשונים בבת-גלים, חיפה. המציאות שמצאה כאן הייתה רחוקה מתיאורי המדריכים - היה משבר, חוסר עבודה, אקלים קשה, מגורים ומזון גרוע. קשה מכל הייתה התסיסה הפוליטית, שהחלה וגרמה לאווירה עכורה בחברה הצעירה.
בחורף 1936 נישאה צ'יפקה ליצחק. יחד הקימו את ביתם המשפחתי. נולדו הבנות אמנה וחגית. הבנות טופחו באהבה ובחום בתקופה שעיקרו של החינוך היה בידי המחנכים, ולא ההורים.
הזמן פעל לטובה, הקיבוץ קלט השלמה גדולה, המצב הכלכלי השתפר ובתוך זה פילסה לה צ'יפקה את מסלולה האישי. הייתה למטפלת תינוקות ראשונה בקיבוץ, למדה את המקצוע ב"ויצ"ו" ירושלים ואחר כך השתלמה בבי"ח "הדסה". הטיפול בתינוקות ואחרי כן בילדים בגילים שונים, הפך למקצוע הראשי שלה.
מילאה תפקידים שונים כמו ריכוז מחסן בגדים של המבוגרים, ריכוז מחסן ילדים, ריכזה את וועדת בריאות, וועדת חברים, הייתה חברה בוועדות שונות. נשאה בתפקידים בהרבה תשומת לב, ברגישות ובהרבה כבוד לחבר. יצרה קשרי ידידות, האמינה והחשיבה בכושרם של צעירים, יכולתם לקיים את הקיבוץ, תוך הידברות נכונה בין הדורות.
חלתה וסבלה רבות בשנים האחרונות, אך זה לא הפך אותה מרה ומתלוננת. המשיכה לעבוד, לטפח את המשפחה, לקיים בית פתוח, והכל במאור פנים.עד שהוכרעה.
 
יהי זכרו ברוך. 

חסר רכיב