חסר רכיב

קרקאואר פלה ז"ל

קרקאואר פלה ז``ל
-
27/05/1926 - 20/07/2005
פלה קרקאואר (בוכבינדר)
בת שלמה ושרה בוכבינדר
נולדה בעיר דומברובה גורניצה 27.5.1926
עלתה לארץ ב-1946
נפטרה 20.7.2005 י"ג בתמוז תשס"ה

פלה נולדה בעיר דומברובה גורניצה בפולין בשנת 1926, בת זקונים במשפחה בת חמישה ילדים. האב היה תלמיד חכם והילדים חונכו באווירה דתית מחמירה. המשפחה התפרנסה מחנות לממתקים. האב נפטר כשפלה הייתה בת חמש והאם נותרה לבדה עם חמישה ילדים.
המשפחה הגדולה והקרובה גרה בבנדין והקשרים היו חמים והדוקים.
פלה למדה בבית ספר "בית יעקב" שהיה בית ספר לבנות ובו למדו לימודי דת והסטורה יהודית. פלה רצתה להצטרף לתנועת נוער אך המשפחה התנגדה בנחרצות.
עם פרוץ מלחמת העולם פלה הייתה בת 13 בלבד. הגרמנים נכנסו לעיר והחלו להשליט את חוקי הגזע – טלאי צהוב, רחובות אסורים למעבר יהודים. המשפחה התקיימה בדוחק
ופלה עזרה ככל יכולתה בפרנסה.
האח שברח להכשרה של בני עקיבא היה בצד הרוסי ועקבותיו נעלמו. באמצע 1941 נחטף אחד האחים ונשלח לטרזינשטאט. שנה לאחר מכן הייתה האקציה הגדולה. האם, האחות הגדולה ושתי בנותיה הקטנות נשלחו לכיוון אחד ופלה לא ראתה אותן יותר. פלה ואחיה קיבלו כרטיסי עבודה ושוחררו.
פלה נשלחה לעבודה במחנה נוישטאט ובו התגבשה חבורה של בנות שעזרו זו לזו בתקופה קשה זו. לאחר מכן עברה למחנה גרינברג ובו עבדה עבודת פרך כשהיא נתונה למעשי אכזריות והתעללות של הגרמנים. בינואר 1945 נלקחה ל"צעדת המוות" ממנה ברחה עם חברתה והן הגיעו לברלין.
עם סיום המלחמה חזרה לפולין לחפש את בני משפחתה אך לא נותר איש מהם.
היא הצטרפה לגרעין של "השומר הצעיר", גרעין "טוסיה אלטמן" ואיתו עלתה לארץ. הגיעה לעין המפרץ, שבו היו כבר חלק מחברי הגרעין. במלחמת השחרור נשלח הגרעין לקיבוץ גלאון וב-1949 חזרה לעין המפרץ.
עבדה בקיבוץ באקונומיה, מכבסה, מטבח, עטיפית. מילאה תפקידים אחראים, ובכל עבודה או תפקיד נתנה את כל כולה ללא חשבון של שעות או ימים.
נישאה לדוד קרקאואר וילדה את בנותיה עדיה, סמדר והדס. הייתה אם מבינה, קשובה וחכמה, שיודעת להקשיב ולתת עצה. ביתם החם היה פתוח לילדים ולנכדים, כשהיא ידעה מה כל אחד אוהב והכינה לו את הדרוש.
אמרה: "הקיבוץ הוא ביתי, סביבי משפחה אוהבת וחברי הטובים, ומי כמוני יודע מה זה משפחה".
נפטרה מוקפת במשפחתה האוהבת והמתגעגעת, חבריה ואוהביה.
 
יהי זכרה ברוך. 
חסר רכיב