חסר רכיב

רוטמן אריה ז"ל

רוטמן אריה ז``ל
-
14/02/1921 - 07/12/2006
אריה רוטמן ז"ל
בן משה ושרה רוטמן
נולד בוינה 14.2.1921
עלה לארץ ב-1940
נפטר 7.12.2006 ט"ז כסלו תשס"ז

אריה נולד בוינה בשנת 1921, להורים ששילבו מסורת יהודית עמוקת שורשים עם ציונות ואהבת השפה והתרבות העברית. שני ההורים התקשו למצוא פרנסה, ואריה מספר על עוני נורא בו חייתה המשפחה עד שהיה כבן 14, רק אז קיבל אביו עבודה קבועה של שמש בבית הכנסת. אריה מציין את האהבה העמוקה ששררה בין ההורים ובין ההורים לילדיהם.
כילד למד ב"חדר" ובו רכש את יסודות הלימוד והשינון, בהם השתמש לאחר מכן בלימודיו.
היה בעל השכלה רחבה, אדם שידע ללמוד כל חייו ורצה להבין כל דבר לעומקו. כך גם בתחום האמנות, בו שפע ידע, למד ולימד שנים רבות.
בגיל 15 הצטרף לתנועת "השומר הצעיר", שהייתה עבורו לדבריו, "המאורע הגדול והאור הגדול של נעוריו. כאשר קיבל בגימנסיה ע"ש חיות, פרס על רישום, שהקנה לו כרטיס עלייה לארץ ולימודים ב"בצלאל", נשאר בוינה במצוות התנועה לדאוג לקן השומרי, זאת בעת שהיטלר כבר כבש את אוסטריה.
לאחר פרוץ מלחמת העולם השנייה, עלה ארצה באוניית מעפילים. ממיצרי הבוספורוס עקבו האנגלים אחר האוניה והם הובאו למעצר בעתלית. כשהשתחרר מעתלית הגיע לגרעין שהתארגן במרחביה ואיתו הגיע להשלים את עין המפרץ.
במלחמת השחרור השתתף בקרבות, כולל בפריצת הדרך לגליל המערבי ובכיבוש עכו.
אריה נשאר חבר עין המפרץ כל השנים, נאמן לערכי הציונות וההגשמה העצמית השומריים אותם אהב ובהם האמין, ועם זאת, נאמן לדרכו האישית כאמן יוצר. פעמים רבות היה צריך לנהל מאבק עם התפיסות הקיבוציות לגבי מקומו של האמן ועבודתו. ראה באמנותו דרך חיים. עסק בציור, רישום, פיסול ובתחריט.
אריה היה אמן מוכר ומוערך בעולם האמנות הישראלי. הציג בתערוכות רבות בארץ וברחבי העולם.
היה אב אוהב ומיוחד לילדיו – אילן, לוטן, ישי, אורי ויונת.
נזכור בהערכה רבה את דמותו העשירה והססגונית, שהביאה את האמנות לשמה לתוך ביתנו הקיבוצי.
 
יהי זכרו ברוך. חסר רכיב