חסר רכיב

רייז הניה ז"ל

רייז הניה ז``ל
-
29/11/1909 - 10/03/1997
הניה רייז (הופמן)
בת דבורה וצבי
נולדה בגרודק יגלונסקי, גליציה ב-29.11.1909
עלתה לארץ ב-1933
נפטרה ב-א' אדר ב' תשנ"ז, 10.3.1997

הניה הייתה עדיין ילדה כאשר אביה גויס לצבא במלחמת העולם הראשונה. אמה נאלצה לנדוד עם הניה ואחותה הבוגרת לרישא, שם התגורר הסבא לבדו בבית גדול. ואכן שם התנהלו חייהן ברווחה עד שובו של האב בסוף המלחמה. הניה ביקרה בגן עברי ברישא. המשפחה חזרה לגרודק אחרי מות האם, והניה הצטרפה לבית ספר "תרבות", כך רכשה את השפה העברית מגיל צעיר.
האב נפטר זמן קצר לאחר האם והניה הצטרפה למשפחת חברתה, שקיבלה אותה בחום ובתשומת לב. למשפחה זו היה מפעל לסריגה, הניה למדה מהר את המקצוע והפכה להיות כוח מרכזי במפעל.
הניה הייתה נערה קטנה וחלשה בייחוד אחרי מחלת כליות קשה ממנה סבלה משך רוב שנותיה גם בהיותה בארץ. המשפחה המאמצת טיפלה בה במסירות
בגיל 12 הצטרפה ל"השומר הצעיר", שהפך להיות ביתה השני עד לעלייתה ארצה.
בשלב מסוים יצאה להכשרה, אך במהירות נקראה משם וגויסה לרכז את המטבח של מחנה הקיץ התנועתי. מפעם לפעם גויסה שוב לתפקיד זה עד עלייתה.
קיבלה סרטיפיקט ועלתה לישראל ישר לקיבוץ בבת גלים. היא נקלטה היטב וללא קשיים מיוחדים הודות לכך שמצאה במקום חברים שהכירה עוד בתנועה בחו"ל, שגם הכירו את כישוריה המיוחדים. מיד גויסה לעבוד עם רביעיית הפעוטים, שהיו כבר אז בקיבוץ והיוו מבחן קשה לצעירה שלא היה לה שום ידע וניסיון בתחום הזה. המסירות והאכפתיות שהשקיעה בעבודתה עזרו לעבור את התקופה. עם מעבר הקיבוץ לקריית חיים ביקשה ועברה לעבוד ב"מוזאיקה", בית חרושת למרצפות, עבודה קשה ומפרכת.
עם הזמן נקראה הניה למלא תפקיד של מחסנאית בגדים אותו מילאה בשתי קדנציות וכן מחסנאית בגדי הילדים שם התמידה יותר מ-10 שנים. מכאן עברה למטבח הילדים וגם פה עשתה מלאכתה בחריצות האופיינית לה, משך שנים ארוכות עד שנחלשה ועברה לעבוד במחסן בגדים ובתגמיר, משם פרשה רק לאחר שחלתה.
הניה נישאה לצבי ב-1936. המשך השנים נולדו שלושת ילדיהם – אמציה, דובי ולאה. ביתם היה בית חם ופתוח וכאשר נישאו הבנים והביאו את ילדיהם – הנכדים, נקשרו הנכדים לבית הסבים.
תקופה קשה פקדה את הניה עם הסתלקותו של צבי, איתו עשתה את דרכם המשותפת בקיבוץ. הניה המשיכה לקיים בית פתוח וחם למשפחתה.
חלתה קשה, עברה לגור ב"ביתנו" ושם נפטרה.
 
יהי זכרה ברוך. 


חסר רכיב