חסר רכיב

רינג לאה ז"ל

רינג לאה ז``ל
-
22/06/1911 - 20/12/2001
לונקה רינג (טייכמן)
בת שרה ושמעון טייכמן
נולדה ברוהטין, גליציה ב-22.6.1911
עלתה ארצה ב-1937
נפטרה ב-ה' טבת תשס"ב, 20.12.2001

לונקה, לאה טייכמן, נולדה ב-1911 בעיירה הפולנית רוהטין. היא הייתה הצעירה מבין שלושת ילדי המשפחה. הייתה בת שלוש, כשפרצה מלחמת העולם הראשונה וזכתה לחוות צרות של פליטים. המשפחה היגרה לווינה, ישבה בה ארבע שנים, וחזרה לרוהטין.
חילופי השלטון בין האוקראינים לפולנים הכבידו על תלמידי העיירה. עם זאת, בכיתה ד' הפכה לאה לאחת התלמידות הבולטות והושיטה עזרה לתלמידות החלשות. עובדה זו ראויה לציון משום שהשפיעה על נטייתה לעסוק בהוראה (כאשה בוגרת). מגורי המשפחה בקרבה לנופים יפים, והטיפול בבעלי החיים במשק הבית העמיקה בלב הילדה תשוקה נאמנה לטפל בחי ובצומח ולאהוב טיולים בחיק הטבע. עוד ציינה לונקה בביוגרפיה שלה (חוברת א'), כי הסובבים אותה התייחסו אל הילדה ה"קטנה" בחיבה, ובכך הגבירו את רגישותה לנזיפות מצד מבוגרים. אך בדרך כלל "הייתי ילדה שקטה ונוחה לבריות".
לונקה למדה בגימנסיה פולנית, התמסרה ללימודים והביאה הביתה ציונים טובים. היא אהבה ספרות פולנית. כשהייתה בת ארבע עשרה נעורה בה המשאלה, כי בעתיד יהיה חבר לחייה משורר.
אחותה בלימה הזמינה אותה לבוא לפעולות של קן "השומר הצעיר", וצעד זה שינה את חייה. רצונה להכשיר עצמה כגננת מוסמכת לקראת החיים בקיבוץ, גרם לה להיכנס לסמינר העברי "תרבות" שבעיר לבוב, שם התפרנסה ממתן שעורי עזר. היא נמשכה בעיקר לשיטת "גן הילדים החופשי", והספיקה לעבוד בפולין בגן שפעל על פי שיטה זו. הוריה התנגדו זמן רב לעלייתה ארצה, אך בסופו של דבר השלימו עם החלטתה.
לונקה עלתה ארצה ב-22 במרץ 1937 באנייה "פוליניה" (איזה תיאום! היא נולדה ב-22 ביוני, עלתה ב-22 במרץ, והתחתנה עם מי שנולד ב-22 בדצמבר!).
(עד כאן רשימתו של ישראל)
לונקה נקלטה בקיבוץ בלי בעיות מיוחדות, הואיל והכירה רבים מהחברים עוד מימי התנועה בחו"ל. כעבור תקופה ואחרי שעבדה כגננת עם ילדי הקיבוץ, יצאה להשתלמות בסמינר הקיבוצים בתל אביב ולמדה אצל המורה המיתולוגי - מרגולין.
חזרה כעבור שנה ומאז לא נפרדה מהחינוך עד לפנסיה. לימדה מחזורי ילדים רבים בבית הספר המקומי, אחר כך במוסד "נעמן". במקביל לעיסוקיה החינוכיים מילאה תפקידים - הייתה מנהלת בית הספר, מרכזת ועדת חינוך, ועדה פדגוגית, ועדת קשישים ואחרות. כן שימשה במשך שנה כמזכירת הקיבוץ.
תמיד מצאה לעצמה תעסוקה בתחום הרוחני והרבתה בקריאה ובלימוד.
נישאה לישראל וילדה את יזהר ואביגיל, איתם קיימה קשרים חמים ורצופים. הייתה סבתא מסורה לנכדיה. הגיל והזמן מיצו את כוחותיה הפיזיים, סבלה ממחלת עיניים קשה, נחלשה ועברה להתגורר ב"ביתנו" עד מותה והיא בת למעלה מתשעים.
לונקה כתבה אוטוביוגרפיה השמורה בתיקה האישי.
 
יהי זכרה ברוך. 


חסר רכיב