חסר רכיב

רץ מנס ז"ל

רץ מנס ז``ל
-
09/01/1917 - 04/02/1998
מנס רץ
בן דבורה ואברהם
נולד בדרוהוביץ, גליציה ב-9.1.1917
עלה לארץ ב-1949
נפטר ב-ח' טבת תשנ"ח, 4.2.1998

ילדותו ונעוריו של מנס עברו עליו במשפחה חמה, באווירה אוהבת וליברלית.
הם התגוררו בבית בו גרו גם אחי ההורים, שעבר אליהם בירושה. ניהלו אורח חיים מסורתי עם זיקה לציונות. ההורים דיברו אידיש, הילדים דיברו פולנית, ובשפות אלה היו גם שני העיתונים שקראו בני המשפחה.
התפרנסו בכבוד ממאפייה בה עבד האב, כשהאם מסייעת לצדו, למרות שנשאה גם בעול גידול שבעת ילדי המשפחה - שש בנות ומנס, הבן הצעיר. עם פטירתו של האב, סייעו שתי הבנות הבוגרות בפרנסת המשפחה והקפידו במיוחד על חינוכו ולימודיו של מנס הקטן והמוכשר.
עם סיום לימודיו בבית הספר התיכון, נסע מנס, בתמיכת אחיותיו, ללמוד בטכניקום של שוויץ, התמקד בהנדסת מים ואף החל לעבוד במקצוע.
עם פרוץ מלחמת העולם השנייה השקיע מנס מאמצים רבים בסיוע לפליטים יהודים. במשך כל אותן שנים פעל בתנועת "השומר הצעיר" ואף היה במשך שמונה שנים חבר ההנהגה הראשית. כל אותה עת לא נטש את חלומו להגיע לארץ, לקיבוץ.
בתחילת שנות ה-40 הכיר את שלומית ונוצר קשר עז, שחיבר בין שני עולמות רוחניים שונים והוביל לנישואיהם. כאן נולדו רחל ובועז ז"ל, שאחרי הולדתו החליט הזוג לעלות ארצה.
ב-1949, בשוך מלחמת העצמאות, הגיעה המשפחה לעין המפרץ והצטרפה לשתי אחיותיו של מנס – הינדה ופנקה. השתלבו בכל הנכונות והפשטות בתנאי החיים הקשים של אותה תקופה – דיור צר, חינוך משותף, בכל עבודה שנדרשו לה.
נקרא לפעול במסגרת מחלקת הבנייה של הקבה"א, כמהנדס ונענה. שנים עבד במחלקת הבנייה ואחר כך במחלקה הטכנית אותה אף ריכז מאוחר יותר. בכל כמה שנים חזר הביתה והיה מעורב ושותף במערכות שונות בקיבוץ – מערכת המים, תכנונים של בריכות הדיג ויותר מאוחר שיפוץ ובנייה של חדר האוכל והרחבת "ביתנו".
מילא תפקידים – חבר במערכת העלון, ריכוז וועדת חינוך, היה מזכיר והיה מעורב עמוקות בבנייה למגורים.
בכל אחד מהתפקידים נשא במלוא האחריות, ברוח טובה ובקפדנות, בהרבה תשומת לב לרווחת הציבור.
סבל מהתקפי לב חוזרים וכל פעם הצליח להתאושש ולחזור למהלך חייו השגרתי.
נפטר לפתע, והותיר את המשפחה והחברים אבלים וכואבים.
 
יהי זכרו ברוך. 
חסר רכיב