חסר רכיב

שק חיים ז"ל

שק  חיים ז``ל
-
15/08/1925 - 22/02/2001
חיים שק
בן מלכה ונחמיה
נולד בסוסנוביץ – פולין, ב-15.8.1925
עלה ארצה ב-1946
נפטר ב-כ"ט אדר תשס"ב, 22.2.2001

חיים גדל במשפחה זעיר בורגנית בעיר סוסנוביץ בה היה ריכוז גדול של יהודים, רובם סוחרים, שהתגוררו במרכז העיר והפולנים - בפריפריה. באנטישמיות חש עוד בהיותו תלמיד בבית הספר הפולני וידע שיש אזורים בהם הילדים הפולנים יזרקו עליו אבנים. זה היה רק אחד מביטויי האנטישמיות. אביו היה סוחר בעל חנות נעליים, שיגע בפרנסת המשפחה - אשתו, שני בניו ובתו. האם הייתה הדמות המחנכת ואליה היו קשורים הילדים. האב היה רוב הזמן מחוץ לבית. המשפחה התנהלה באורח מסורתי, אך לא אדוק, קיימה כשרות, חגגה את החגים והשבתות בהם ביקר האב בבית הכנסת וחיים התלווה אליו.
החיים היו נסבלים גם בתנאים המגבילים של הסביבה הפולנית - נוצרית והאנטישמיות על גילוייה השונים. את הכוחות והאומץ שאבו היהודים מכוחה של הקהילה היהודית המאורגנת והציבור התומך.
חיים, יחד עם אחדים מחבריו הצטרפו לאחת מתנועות הנוער הציוני הרבות שפעלו בעיר, כבילוי חברתי ולא מתוך מטרה אידיאולוגית.
החיים זרמו באורח שגרתי, חיים למד בכיתות היסוד של בית ספר ממלכתי פולני עד פרוץ המלחמה, שחדרה לפתע באכזריות ובמכה איומה המחישה ליהודים את מצבם החדש.
לחיים זכורות מכות הרצח שקיבל במפגש הראשון עם הגרמנים והוא עדיין ילד, ששיחק עם חבריו בחצר הבית. מכן ואילך החלה מסכת הסבל, הרעב, המכות וסכנת החיים שליוו את הצעיר בכל רגע ובכל מקום. חיים נלקח למחנה עבודה בכפייה בגרמניה ומשם טולטל לאין ספור מחנות, כל אחד גרוע מקודמו, כשרעב וכינים היו בני לוויה קבועים ומאיימים. הוא נלחם על חייו בתקווה שיזכה יום אחד לחופש ולנקמה ובכוחה של תקווה זו הצליח לשרוד עד ליום השחרור עם תום המלחמה.
לאחר המלחמה חלה בטיפוס קשה, לאחר מכן ביקר בעירו ולא מצא איש מבני משפחתו. הוא הצטרף לקיבוץ שהתארגן במקום.
חיים עלה ארצה וכאן החל בחיים חדשים. שירת בצה"ל, יחד עם חברי הגרעין שירת בחזית בגלאון, ולאחר מכן נקלטו כחברים בעין-המפרץ.
חיים הקים משפחה עם בתיה ונולדו להם שלושה ילדים – יוסי, מרגלית, אורית.
עבד שנים רבות בביח"ר "נעמן", לאחר מכן בכלבו ובעטיפית, עד שחלה במחלה קשה.
בשנים האחרונות שהה ב"ביתנו". כל משך המחלה זכה לטיפולה המסור של בתיה וליחס חם של בני משפחתו. עד שמצבו הוחמר, הוא אושפז בבית החולים בנהריה, שם נפטר והוא בן 76.
 
יהי זכרו ברוך. 

חסר רכיב